آموزش رفع مشکل شبکه های HD صدا و سیما

آموزش رفع مشکل شبکه های HD صدا و سیما

یکی از خبرهایی که فکر افراد را به خود مشغول کرده بود، ارتقای کیفیت تصویر 13 شبکه ای ایرانی می باشد. این شبکه ها به راحتی و قبل از تاریخ تعیین شده در اختیار عموم مردم قرار گرفته است. شبکه های یک، سه، خبر،ورزش، مستند، نسیم ، پویا و IFILM در مراکز استان ها به صورت عموم قابل دریافت می باشد. در این مقاله از دارین مارکت به آموزش رفع مشکل شبکه های HD صدا و سیما میپردازیم.

مشکل در دریافت شبکه های اچ دی

اول: برای دریافت شبکه ها باید گیرنده داخلی از فرمت HEVC پشتیبانی نماید. اطلاعات مورد نظر درباره ی دستگاه که از این قابلیت پشتیبانی کند روی بدنه ی آن مشخصات کامل درج شده است. با توجه به مشخصات ذکر شده در این قسمت بفهمید که تلویزیون شما از HEVC پشتیبانی خواهد کرد یا خیر. و با استفاده از مدل تلویزیون خود از دارا بودن این قابلیت مطمئن گردید.

دوم: پس از اینکار کافی است یکبار دیگر دستگاه خود را کانال یابی کرده و بسته به مدل تلویزیون خود تنظیمات مربوط به تلویزیون خود را جویا شده و تنظیمات مورد نیاز را انجام دهید.

سوم: زمانی که نتوانستید همه ی شبکه های ذکر شده را دریافت نمایید باید گیرنده ی خود را عوض کنید. البته این امکان موجود است که مشکل از فرستنده محلی منطقه باشد.

مشکلات جدید پخش کانال ها

این مشکلات گاها به تعداد بسیاری اتفاق افتاده و افراد را اذیت می کند. مراکز با آگاهی یافتن از این مشکل هرچه سریع تر درصدد رفع آن بر آمده و استفاده از سیگنال های دیجیتال را برای مردم عزیز آسان تر و خوشایند سازند. سیگنال‌ های ارسالی توسط صداو سیما به جز در چند مورد خاص SD می باشد. رئیس رسانه ملی امروز در مراسمی از راه‌ اندازی 12 شبکه ملی و 1 شبکه برون مرزی با کیفیت HD رونمایی کرد. شبکه‌ های سه و یک سیما و شبکه نسیم، نمایش، العالم (برون مرزی)، خبر، کودک، افق، ایران کالا، ورزش، مستند، تماشا و آی فیلم شبکه ‌هایی هستند که به کیفیت HD ارتقا یافته اند.

دلیل عدم نمایش تصویر و راه حل آن

صداو سیما با استاندارد فشرده‌ سازی کدگذاری ویدئویی اقدام به راه‌ اندازی شبکه‌ های HD کرده است. البته در بسیاری از تلویزیون ‌های نسبتاً جدید و پیشرفته نیز پشتیبانی نمی ‎شود. شبکه‌ هایی مانند شبکه 3 و مستند که پیش ‌تر با استاندار متفاوتی به صورت HD در اختیار کاربران بودند نیز حالا با جستجوی جدید کانال ‌ها از دسترس کاربران خارج شده‌ اند. تنها راه رفع این مشکل، خرید ستاپ باکس و گیرنده ‌های دیجیتالی است که از فرمت مورد نظر پشتیبانی می ‌کنند. طبق اخباری که از تلویزیون گفته شده است، بینندگانی که تمایل دارند تمام شبکه‌های جدید را داشته باشند باید گیرنده هایشان به تجهیزاتی که DVBS۲ MPEG۴ و HEVC را بتواند دریافت کند ارتقاء پیدا کند.

قابلیت HEVC چیست؟

کدگذاری ویدیویی پربازده که با عنوان HEVC یا H.265 هم شناخته می ‌شود، الگوریتم ‌های پیش از خود را تکامل بخشیده است. این روش برای فشرده ‌سازی کارآمد‌تر ویدیوها، بسیاری از شیوه ها را به شکل بهینه ‌تر استفاده می‌کند.

چگونه کانال های تلویزیون خود را به اچ دی تبدیل کنیم؟

پخش شبکه‌ های تلویزیونی با استاندارد MPEG۴ بوده و اکنون این شکل نمایشی ارتقاء پیدا کرده و به شکل HEVC تغییر یافته است. اگر تلویزیون شما این قابلیت را نداشته باشد باید گیرنده‌ ای جدید تهیه کرده و از این امکان بهره‌ مند شوید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.