اقدامات ساده برای نگهداری از یخچال فریزر

نگهداری از یخچال فریزر

یخچال فریزرها تقریبا گران قیمت ترین  و در عین حال لازم ترین وسیله برای منازل است. پس لازم است برای طولانی شدن عمر یخچال فریزر و بازدهی بالا اقدامات ساده ای را انجام دهیم. راهکارهایی ساده که هر فردی به راحتی می تواند آن ها را انجام دهد و نیازی به تخصص یا آموزش خاصی ندارند. دارین مارکت چگونگی اصول نگهداری از یخچال فریزر را به شما آموزش می دهد.

تنظیم دمای مناسب جهت نگهداری از یخچال فریزر :

همیشه باید با توجه به فصل و شدت گرمای محیط مقدار درجه ی یخچال فریزر را تنظیم کنید. بهترین درجه برای یخچال، تا رشد باکتری ها به حداقل برسد، 5 درجه ی سانتیگراد است. دمای فریزر را نیز باید به منهای 18درجه ی سانتیگراد یا کمتر از آن برسانید. دمای بیشتر یا کمتر از حالت مطلوب بعد از مدتی باعث خراب شدن یخچال و کاهش طول عمر آن میشود. علاوه بر ماندگاری خود یخچال فریزر، این دمای استاندارد سلامت غذاهای شما را نیز تضمین می کند.

فضای مناسب یخچال:

قرار دادن یخچال فریزر در کنار وسایل گرمازا مثل اجاق گاز، آبگرمکن و… (به ویژه در فصل زمستان) باعث هدر رفتن سرمایش یخچال و خرابی موتور می شود. در صورت امکان یخچال فریزر را از واحد های حرارتی دورتر نگه دارید. بین یخچال فریزر و دیوار حداقل 10یا20 سانتی متر فاصله بگذارید تا هوای پشت دستگاه به راحتی رد و بدل شود.

اندازه مناسب یخچال:

بهتر است برای صرفه جویی در هزینه های اضافی برق و هدر رفتن انرژی، اندازه ی یخچال را با توجه به تعداد اعضای خانواده انتخاب کنید. در وبلاگ های قبلی دارین مارکت می توانید توضیحاتی را در مورد تناسب اندازه یخچال فریزر و جمعیت خانواده مطالعه کنید.

 تمیز کردن قسمت موتور و پشت یخچال برای نگهداری از یخچال فریزر :

در ادامه مقاله ی نگهداری از یخچال فریزر باید گفت که هرچه کویل های پشت یخچال و سیم های آن را تمیزتر نگه دارید کمپرسور یخچال فریزر بهتر کار میکند. در نتیجه بازدهی بالاتری دارد. کویل های پشت یخچال از داغ شدن کمپرسور جلوگیری میکند. بهتر است حداقل سالی یک یا دو بار با استفاده از جارو برقی دستی سیم پیچ ها و پشت یخچال را تمیز کنید. البته کمی با احتیاط و با فاصله مناسب این کار را انجام دهید تا مکش یخچال به سیم پیچی یخچال آسیب نرساند.

 خنک کردن غذا:

 قرار دادن ظرف غذای داغ در یخچال و یا غذایی که هنوز سرد نشده است، باعث مصرف انرژی برق بیشتر می شود. کمپرسور یخچال برای سرد کردن غذا مجبور است با شدت بیشتری کار کند، پس اول غذا را با محیط هم دما کنید. توصیه مهم این است که غذای پخته یا خام را بلافاصله پس از خارج کردن از یخچال استفاده نکنید.

 پوشاندن روی غذا:

پوشاندن روی مواد غذایی با استفاده از روکش های آلومینیومی یا سلفونی یا قرار دادن مواد غذایی در ظرفهای درب دار، باعث می شود غذا تازه تر بماند و رطوبت غذا وارد فضای یخچال نشود. در صورت وارد شدن رطوبت به فضای داخلی یخچال، کمپرسور مجبور به فعالیت بیشتر است.

باز نگه نداشتن درب یخچال:

باز کردن مداوم درب یخچال باعث گرم شدن یخچال و کارکرد بیشتر موتور می شود. پس سعی کنید در یک بار مواد غذایی مورد نیازتان را در یخچال گذاشته یا بردارید. ویژگی Door In Door در یخچال فریزرها امکان دسترسی به مواد پرمصرف را بدون باز کردن درب اصلی فراهم  می کند. در فروشگاه دارین مارکت انواعی از یخچال فریزرها با این قابلیت وجود دارد.

 یخچال را خیلی پر یا خالی نکنید:

روشن و خالی بودن یخچال باعث مصرف انرژی و برق بیهوده می شود. میتوانید فضای یخچال را با استفاده از بطری های آب پر کنید. مهم این است که یخچال فریزر پر باشد. توجه کنید که همیشه بسته های مواد غذایی را در طبقات بالا قرار دهید تا از تکثیر باکتری ها جلوگیری شود. میوه های شسته نشده را نیز در کیسه های پلاستیکی قرار دهید. در ضمن یخچال یا فریزر نباید زیاد پر هم باشند تا حجم زیاد مواد غذایی باعث کاهش بازده محصول نشود. در این حالت احتمال فساد مواد نیز افزایش می یابد.

استراحت دادن به یخچال:

اگر یخچال هایی ضد برفک هم دارید، بهتر است هر چند وقت یک بار یخچال را از برق کشیده و مواد غذایی داخل آن را تخلیه کنید. بعد از چند ساعت دوباره یخچال را روشن کنید. برای ضدعفونی کردن فضای داخلی و بیرونی یخچال و کمک  به سلامت مواد غذایی بهتر است، با استفاده از محلول سرکه و آب یا الکل (نصف- نصف) و یک دستمال خشک فضا را تمیز کنید. همه این کارها برای نگهداری از یخچال فریزر میباشد.

 رعایت موارد فوق به سالم ماندن یخچال فریزر و افزایش طول عمر آن کمک چشمگیری میکند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.