انواع کمپرسور ها در کولر گازی

انواع کمپرسور ها در کولر گازی

اگر برای خرید کولر گازی یا داکت اسپلیت اقدام کرده باشید، ممکن است با اصطلاحاتی رو به رو شوید که زیاد با آن ها آشنایی نداشته باشید. یکی از این اصطلاحات کمپرسور است. این کمپرسور ها انواع مختلفی دارند. کمپرسور روتاری، اسکرول و پیستونی. در ادامه به معرفی انواع کمپرسور ها در کولر گازی می پردازیم.

کمپرسور چیست؟

در ابتدا برای این که با انواع کمپرسور ها آشنا شویم، لازم است به این نکته اشاره کنیم که اصلا کمپرسور چیست. سپس به بیان انواع کمپرسور در کولر گازی بپردازیم.

کمپرسور وسیله ای است که با مصرف برق، گاز مبرد را از اپراتور دستگاه خارج کرده و آن را فشرده می سازد. گاز فشرده شده وارد کندانسور می شود. نقش اصلی خنک کننده هوا در کولر گازی ها، بر عهده کمپرسور است. در هر کولر گازی با توجه به ظرفیت و شرایط آب و هوایی که در آن قرار میگیرد، از کمپرسور های مختلفی استفاده می شود. اما اکنون به فرق انواع کمپرسور در کولر های گازی می بپردازیم.

کمپرسور روتاری یا غلطی

یکی از انواع کمپرسور ها در کولر گازی، کمپرسور روتاری است. این کمپرسور با استفاده از مکانیزم چرخشی کار می کند. در مکان هایی که فشار و حجم هوا زیاد باشد از این نوع کمپرسور استفاده می شود. تیغه هایی در این کمپرسور وجود دارد که به صورت 360 درجه می چرخند. گاز مبرد با برخورد به این تیغه ها با فشار بیشتری به سمت لوله های خروجی حرکت می کنند.  از ویژگی های این کمپرسور مصرف برق و سر و صدای کم است.

کمپرسور های اسکرول

یکی دیگر از انواع کمپرسور ها در کولر گازی کمپرسور های اسکرول است. از این نوع کمپرسور برای کولر گازی هایی که ظرفیت بسیار بالایی دارند استفاده می شود. کمپرسور اسکرول از دو قطعه حلزونی مانند تشکیل شده که در آن قسمت بالایی ثابت و قسمت پایینی متحرک است. گاز مبرد از بین این حلزونی عبور کرده و حرکت آن باعث فشرده سازی گازی مبرد می شود. به دلیل ساختار حلزون مانند این کمپرسور، به آن کمپرسور حلزونی نیز می گویند.

از مهمترین ویژگی های این کمپرسور مصرف کم، صدای کم و طول عمر زیاد است. هر چند نقطه ضعف آن قیمت بالایی است که دارد.

کمپرسور پیستونی

کمپرسور پیستونی از یک پیستون رفت و برگشتی برای فشرده کردن گاز مبرد استفاده می کند. این کمپرسور عملکردی مشابه سیلندر خودرو دارد. اگرچه هزینه نگهداری و تعمیر کمی دارند، اما سر و صدا و حرارت زیادی تولید می کنند. به همین سبب کمتر از آن ها استفاده می شود.

[imagebox image_url=”12585″ image_hover=”disable” url=”https://instagram.com/darinmarket_com?utm_source=ig_profile_share&igshid=1dl5klrr4st8e”]
[imagebox image_url=”12586″ image_hover=”disable” url=”https://t.me/Darinmarketbaneh”]
دیدگاه کاربران
1 دیدگاه
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.