تفاوت کمپرسور روتاری، اسکرول و پیستونی در کولر گازی

تفاوت کمپرسور روتاری

کمپرسور های روتاری، اسکرول و پیستونی هر سه وظیفه فشرده کردن گاز و انتقال دادن آن به کولر گازی را به عهده دارند. هدف این سه در واقع یکسان می باشد. آنها فقط هدفی یکسان داراند و قطعا ویژگی های منحصر به فرد خود را نیز دارا می باشند. همچنین تفاوت هایی نیز با یکدیگر خواهند داشت. عملکرد این سه در کولر گازی تغیر فشار و خارج کردن گاز بوده و در کولر گازی به چرخش در می آید. در ادامه مطلب قست داریم تا کار هر یک آن ها را توضیح داده تا دقیقا متوجه عملکرد و تفاوت بین کمپرسور روتاری، اسکرول و پیستونی شوید.

کمپرسور پیستونی:

کمپرسور پیستونی در واقع بین مردم به موتور سنگین نیز شناخته می شود و این کمپرسور رفت و برگشتی از یک پیستون که داخل سیلندر است را برای فشرده کردن گاز مبرد استفاده می کند. این موتور همانند سلیندر و پیستون خودرو عمل کرده و که با هر بار رفت و برگشت پیستون، مقداری از گاز مبرد موجود در محفظه کمپرسور به داخل سیلندر مکیده شده و تحت تراکم قرار گرفته و با فشار به داخل سیستم می رود. با ظررفیت بالایی که دارد محبوب همه شده و با بازدهی خوبی که دارد در مناطق جنوبی بیشترمورد استفاده قرار می گیرد. همچنین قابل ذکر است این کمپرسور نگه داری آسان و هزینه ی تعمیر کمی دارد. از این محصول با ارزش برای یخچال ها و سردخانه ها نیز مورد استفاده قرار می گیرد. البته باید گفت که به علت سر و صدای زیادی که دارند ممکن است موجب آزار و اذیت شما شود و همچنین حرارت بسیار بالایی را نیز تولید می کند.

کمپرسور روتاری:

کمپرسور روتاری از مکایزم جابه جایی مثبت و نوع چرخشی بهره مند بوده و در بازار با نام خوشه ای و موشکی نیز شناخته می شوند. این موتور با گردش 360 درجه ای تیغه ها عمل مکش و فرشده کردن گاز مبرد انجام می شود، به این ترتیب که وقتی گاز از دریچه ورودی وارد کمپرسور می شود ، در اثر چرخش تیغه ها و برخورد پره ها با گاز، آن را با فشار به سوی لوله های خروجی هدایت می کند. دارای حجمی فشار و هوا بالایی نیز می باشد. این کمپرسور بیشتر در مناطق شمال غربی و شمال ایران مورد استفاده قرار می گیرد. این دستگاه عملکرد بالایی نسبت به مدل قبل داشته و همچنین از مصرف برق کم سر و صدای کمتر و حرارتی کم برخوردار است. در عوض مدل های پیستونی قدرت تولید سرمایش بیشتری دارند. این کمپرسور ظرفیت پایینی داشته و و قطعات بیشتر و بازدهی پایین تری هم نسبت به موتور اسکرول دارند. و این یک تفاوت کمپرسور روتاری ، اسکرول و پیستونی می باشد.

کمپرسور اسکرول:

این کمپرسور از موتور های مورد استفاده در کولر گازی می باشد. دارای ظرفیت بالایی بوده و مکانیزم داخلی این کمپرسور ها از دو قطعه حلزونی یا مارپیچی شکل تشکیل شده که قطعه بالایی ثابت و قطعه پایینی متحرک می باشد و حرکت حلزونی متحرک با چرخش 360 درجه، باعث فشرده شدن گاز بین این دو قطعه شده و فشار لازم را در خروجی ایجاد می کند. طراحی این موتور کاملا منحصر به فرد بوده و به ‌طور کامل محفظه را آب‌ بندی می کند تا فشرده‌ سازی گاز بدون وجود هیچ‌ گونه نشتی صورت گیرد. این دستگاه نسبت به دو موتور قبلی از قدرت بالاتری برخوردار بوده و طول عمر بیشتر و خرابی کمتری دارد. در واقع باید گفت از بهترین کمپرسور های کولر گازی می باشد. قابل ذکر است این مدل قیمت بالایی داشته و نگهداری سخت و هزینه تعمیرآن نیز بسیار زیاد است.

البته قابل ذکر است نمی توان به یکی از این سه مدل بگیم بهترین زیرا هر کدام مزیت ها و معایبی را دارا می باشند. شما تنها با توجه به کلاس آب و هوایی برچسب کولر گازی به راحتی می توانید مدل مورد نظر را انتخاب نمایید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.