تلویزیون اسمارت (آیا می توان تلویزیون هوشمند ساخت)

تلویزیون اسمارت (آیا می توان تلویزیون هوشمند ساخت)

امروزه در بازار تلویزیون ها بعد از موج تصاویر سه بعدی، موج دیگری به نام تلویزیون های اسمارت (smart TV) ایجاد شده است که بیان کننده ی دسترسی به اینترنت، محتوا دیجیتال و پخش فیلم و صدا از روی شبکه می باشد. تلویزیون های هوشمند معمولان از قیمت بالایی بهره می برند و معمولا محصولاتی که تازه به بازار می آیند از قیمت بالایی برخوردارند. اصطلاح Smart TV یا تلویزیون های هوشمند، اولین بار توسط کمپانی سامسونگ معرفی شد و پس از ان توسط ال جی و فلیپس نیز معرفی شد و امکانات آن ها را توسعه داد.

همچنین در حال حاضر اکثر تولید کنندگان تلویزیون، Smart TV تولید می کنند ولی برخی نام های متفاوتی بر روی آن ها گذاشته اند مثلا کمپانی سونی بر روی تلویزیون های هوشمند خود نام Internet tv گذاشته است. به هر حال منظور ما از تلویزیون های اسمارت، تلویزیونی است که قادر به اتصال اینترنت شود که سرویس های اینترنتی را در اختیار کاربران قرار دهد.

 

تلویزیون اسمارت، هوشمند چیست؟

تلویزیون اسمارت مانند تلفن هوشمند عمل می کند. این تلویزیون ها می توانند سرویس های مختلف اینترنت را د راختیار کاربران قرار دهد. به عبارتی می توان گفت که یک تلویزیون هوشمند برابر است با یک تلویزیون معمولی با یک کامپیوتر داخلی است که سرویس های متنوعی را برای کاربران ارائه می دهد. البته کاربر می تواند بر روی تلویزیون هوشمند خود برنامه نصب کند و فیلم و تصاویر را به صورت آنلاین تماشا کند. همچنین می تواند صفحات وب را مرور کند، بازی را اجرا کند و از همه مهم تر به کانال های اینترنتی IPTV نیز متصل شود.

 

چگونه تلویزیون هوشمند به اینترنت متصل می شود؟

تمامی تلویزیون های اسمارت مجهز به پورت Ethernet می باشند و از طریق کابل شبکه می توانید به اینترنت متصل کرد. علاوه بر این بسیاری از تلویزیون های هوشمند قادر به اتصال بی سیم اینترنت است. بسیاری از تلویزیون ها امکان اتصال به شبکه های بی سیم به صورت داخلی ندارند اما با خرید یک سخت افزار با قیمت 100 دلار می توانید تلویزیون را به شبکه بی سیم متصل کرد. به هر حال پیشنهاد ما برای اتصال به اینترنت از طریق پورت Ethernet  و کابل شبکه می باشد زیرا ارتباط شبکه پایدارتر خواهد بود.

 

با تلویزیون اسمارت چه کار هایی را می توان انجام داد؟

تلویزیون های اسمارت همانند یک کامپیوتر عمل می کنند و بسیاری از سرویس های یک کامپیوتر را به کاربر ارائه می دهد. با تلویزیون هوشمند می توانید ویدیو ها را در وب سایت اشتراک بگذارید مانند یوتیوب و مشاهده نمایید. صفحات وب را باز کنید، ایمیل خود را چک کنید، به شبکه های اجتماعی متصل شوید و از دیگر سرویس های اینترنت تلویزیون اسمارت استفاده کنید. البته بسیاری از تلویزیون های هوشمند می تواند برنامه word و Excel را ایجاد کرده و نمایش دهد.

تلویزیون های اسمارت امکان اتصال به وب کم را دارد و همچنین اتصال به برنامه Skype را نیز دارد. کاربر می تواند با اتصال به وب کم به تلویزیون اسمارت امکان مکالمه ویدیویی را فراهم کند، به این ترتیب کا خانواده می تواند در مقابل تلویزیون با دوستان و آشناهای خود تماس ویدیویی داشته باشند. همچنین با تلویزیون های هوشمن می توانید امکان دسترسی به رادیوهای اینترنتی داشته باشید و یا وضع آب و هوایی منطقه خود را نیز مشاهده نماید.

 

آیا می توان تلویزیون معمولی HDTV را به Smart TV تبدیل کرد؟

اگر قبلا تلویزیون HDTV خریداری کرده اید هنوز راهی وجود دارد که تلویزیون را تبدیل به اسمارت تی وی کرد. در حال حاضر بسیاری از کمپانی ها انواع گوناوگونی Settop Box را تولید کرده است که امکانات مشابه تلویزیون های هوشمند به تلویزیون های معمولی می دهد.  Google TV و Apple TV از مشهورترین آن ها است. Google TV و Apple TV  در بازار کشور وجود ندارد و برای دانلود آنها در بازار کشور HD Player وجود دارد و بسیاری از امکانات اسمارت تی وی (Smart TV) را به کاربران ارائه می دهد.

 

چگونه می توان تلویزیون هوشمند خود را کنترل کرد؟

بهترین روش برای کنترل تلویزیون هوشمند خود استفاده از تلفن هوشمند است. تلفن های هوشمند به راحتی با نرم افزارهای مربوط به Smart TV متصل می شود و آن را کنترل می کند. البته بسیاری از تولید کنندگان راه حل های مختلفی برای تلویزیون های هوشمند در نظر گرفته اند به عنوان مثال سامسونگ و Vizio  ریموت کنترل هوشمند مشابه تلفن هوشمند به همراه برخی از Smart TV خود ارائه می دهد. کمپانی ال جی نیز از روشی برای تلویزیون های هوشمند استفاده کرده است که که مشابه کنترلر WII می باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.