راهنمای خرید کولر گازی

خرید کولر گازی

امروزه بسیاری از مردم با گرم تر شدن هوا در فصل تابستان حتی در مناطقی که زمستان های برفی دارند استفاده از کولر گازی را جهت تامین هوای خنک در فضای منزل یا محل کار خود به استفاده از دیگر انواع دستگاه های سرمایشی و کولر آبی ترجیح می دهند. برای خرید کولر گازی مناسب باید به نکات مختلفی توجه کرد. لازم است که شناخت کافی از انواع این محصول را داشته باشید تا دچار سردرگمی نشوید. دارین مارکت نکاتی را برای خرید بهتر به شما آموزش میدهد.

انواع کولر گازی

 1-کولر گازی اسپلیت:

 کولرگازی اسپیلت دو قسمت پنل داخلی و خارجی دارد. یک قسمت داخل اتاق و قسمت خارجی آن که شامل کمپرسور است در بیرون از خانه در هوای آزاد نصب می شود. جالب است بدانید که اسپلیت نسبت به سایر کولرها صدای کمتری دارد.

 2-کولرگازی پنجره ای:

این کولرها به پنجره اتاق نصب شده و با نام  Room Air Conditioner نیز شناخته می شوند. تمامی اجزای مکانیکی آن در یک یونیت قرار گرفته است. برای اتاق های کوچک طراحی مناسب تری دارد و کارآمد تر است. در کولرگازی پنجره ای هوای خنک از قسمت داخلی وارد و از سمت خارجی به بیرون منتقل میشود.

3-کولرگازی پرتابل(قابل حمل):

در این نوع کولر گازی، کمپرسور جداگانه نصب نخواهد شد و کمپرسور در داخل دستگاه قرار دارد. دو عدد موتور یکی در بالا و دیگری در پایین در این نوع دیده می شود. قسمت پایین نیاز به یک دریچه جهت خروج باد داغ ناشی از کمپرسور دارد.با وجود سروصدای زیاد توانایی خنک کردن گرم ترین اتاق ها را دارد. در واقع کولر گازی پرتابل برای محیط هایی بسیار گرم و غیرقابل تحمل کاربرد دارند.

 4-کولرگازی ایستاده:

این نوع کولر گازی بیشتر مناسب مکان های عمومی مثل فروشگاه ها مساجد و ترمینال ها و … است. این کولرهای گازی ظرفیت بالایی دارند، به همین دلیل است که مناسب مکان های بزرگ و پرجمعیت هستند.

انواع کمپرسور کولر گازی:

 کمپرسور یکی از اصلی ترین اجزاء کولر گازی و قلب تپنده این دستگاه های سرمایشی و گرمایشی است. کمپرسورهای کولر گازی علاوه بر تفاوت در توان سرمایشی دارای انواع مختلفی هستند که هرکدام معایب و مزایای خاص خود را دارند. پس در خرید کولر گازی باید دقت لازم داشت

1-کمپرسور پیستونی:

کمپرسور پیستونی یا کمپرسور رفت و برگشت، از یک پیستون که داخل سیلندر است برای فشرده کردن گاز مبرد استفاده می کند. ظرفیت آن معمولا بین 16000 تا 37000 BTU است. مهمترین عیب آن تولید سروصدای زیاد است. تکنولوژی قدیمی تری دارد که نتیجه آن پر مصرف تر بودن نسبت به اقسام دیگر است.

2-کمپرسور روتاری:

 در کمپرسور روتاری  با چرخش 360 درجه گاز ورودی در اثر مکش پروانه فشرده شده و با فشار از درجه خروجی به بیرون هدایت می شود. با تکنولوژی به روزتر و کم مصرف بودن نسبت به سایر کمپرسور ها، برای مناطق معتدل و حاره ای و شمال و شمال غرب کشور مناسب است. کمپرسور روتاری گزینه ای کاملا مناسب و ایده آل برای منازل می باشد.

3-اسکرال:

کمپرسور اسکرال دارای صفحه ی مارپیچی که یکی از آنها ثابت و دیگری متحرک است که صفه متحرک گاز را با سرعت دورانی 360 درجه فشرده میکند. کمپرسور اسکرال نسبت به تمام کمپرسورها عملکرد و بازده بهتری دارد و قیمت آنها کمی بالاتر است. البته کمپرسورهای اسکرال با توجه به قدرت بالای آن ها، مناسب محیط های بزرگ هستند.

 انتخاب کولر گازی بر اساس متراژ: ( هنگام خرید کولر گازی دقت شود )

1- 9000BTU   : متراژ 15 مترمربع

2- 12000BTU : متراژ 15 تا 22 مترمربع

3- 18000BTU  : متراژ 22 تا 37 مترمربع

4- 24000BTU  : متراژ 37 تا 55 مترمربع

5- 30000BTU  : متراژ 55 تا 70 مترمربع

6- 45000BTU : متراژ 45 تا 75 مترمربع نوع ایستاده

7- 60000BTU : متراژ 75 تا 100 مترمربع نوع ایستاده

8- 90000BTU : متراژ 100 تا 150 مترمربع نوع ایستاده

انتخاب براساس مصرف انرژی:

 هرچه رده مصرف انرژی بالاتر باشد(A،A+، A++، A+++وB)میزان مصرف برق و انرژی را کاهش میدهد.

کولرگازی های اسپیلت یا اینورتر دار دارای کمترین مصرف برق با گرید انرژی Aمی باشند. کولرگازی اسپیلت دارای گرید انرژی B دارای مصرف برق بیشتری می باشد اما در هر حال مصرف هردو نسبت به کولرهای معمولی کمتر است.

 بهترین کولرگازی به تناسب برای مناطق آب و هوایی:

1-T1 آب و هوای معتدل (مناطق شمال کشور)

2-T2 آب و هوای خنک

3-T3 آب و هوای گرمسیری (مناطق جنوب کشور)

 برد پرتاب باد:

یکی از ویژگی های مهم هنگام خرید قدرت پرتاب باد است که توسط فروشنده بطور مکرر تکرار میشود که باید میزان پرتاب باد با طول منزل همخوانی داشته باشد. به طور کلی خرید کولر گازی با قدرت پرتاب باد کمتر از 10 متر توصیه نمی شود.

 توجه به موارد فوق شما را در شناخت انواع کولرگازی و خرید بهتر یاری میکند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.