صفر تا صد فناوری زئولیت در ماشین ظرفشویی های بوش

فناوری زئولیت

در بسیاری از مواقع هنگام شستن ظروف با ماشین ظرفشویی با دردسر همیشگی خشک نشدن کامل ظروف مواجه هستیم. این امر سبب بر جای ماندن لکه های آب بر روی ظروف می شود و ظاهری نه چندان دل چسب برجا میگذارد. در این جا ما قصد داریم ببینیم زئولیت چیست و در ادامه به بررسی فناوری زئولیت در ماشین ظرفشویی بوش که یک برند اصیل آلمانی است، بپردازیم.

مقدمه

شست و شوی ظروف آلوده از جمله کارهای زمان ‌بر در آشپزخانه است و در عین اینکه وقت و انرژی زیادی لازم دارد، صدماتی به سلامتی افراد وارد می‌کند. همچنین شستن ظرف ها با دست نیاز به آب و مواد شوینده بسیاری دارد که این مقدار مصرف در ماشین ظرف‌شویی بسیار کاهش می یابد به حدی که شست و شوی 144 پارچه ظرف آلوده با دست حدود 85 لیتر آب نیاز دارد  و همچنین مقدار زیادی مواد شوینده مصرف می‌کند، درحالیکه شستن همین تعداد ظروف با ماشین ظرف‌شویی 16 لیتر آب کمتر و مواد شوینده خیلی کمتری را به خود اختصاص می دهد.

البته در ماشین های ظرف‌شویی‌ جدید این مقدار حتی به کمتر از 10 لیتر آب نیز رسیده که با توجه به کم آبی شدید در ایران و بخصوص شهر تهران استفاده از مقدار کمتری آب برای شست و شوی تعداد بیشتری ظرف، معقول و مقرون به صرفه به نظر می‌رسد. ماشین ظرفشویی در واقع سیستمی هوشمند است که برای نظافت و تمیز کردن ظروف بدون دخالت دست تولید شده است. عملکرد این محصول به دو چرخه ی شستشوی ظروف و خشک کردن ظروف تقسیم می‌شود.

زئولیت چیست ؟

زئولیت (zeolite) برگرفته از دو واژه ی یونانی به نام (zeo) به معنای “جوش” و(lithos) به معنای “سنگ” است. سنگ زئولیت یک ماده ی معدنی متشکل از آلومینوسیلیکات بوده و مصرف عمده ی آن در صنایع بعنوان جاذب سطحی است و البته در صنایع مختلف دارای کاربرد های متفاوتی می باشد. مهم ترین استفاده از این ماده معدنی که هم به‌صورت سنگ معدنی فراهم میشود و هم از ترکیب مواد شیمیایی قابل تهیه است، برای تولید پاک کننده های لباس است. ماده معدنی زئولیت همچنین در صنعت کشاورزی و کاشت گل و گیاه، به صورت مکمل غذایی در دام و طیور، در داروهای ضد میکروبی و ضد سرطانی، تصفیه آب و فاضلاب، در محصولات خانگی و بسیار موارد دیگر کاربرد اساسی دارد.یکی از خصوصیات مهم و معروف این سنگ تمایل زیاد این سنگ به جذب آب و رطوبت است و با جذب رطوبت گرما تولید میکند.

 

زئولیت چیست

فناوری زئولیت چیست در صنعت ماشین ظرفشویی :

مهندسان شرکت بوش در راستای تحقق وعده شان در مورد  فن‌آوری سبز یا همان GREEN TECHNOLOGY   و همچنین  برای حل مشکل خیس ماندن ظروف پس از شست و شو، بر آن شدند تا با استفاده از فناوری زئولیت یعنی به کار بردن 1200 گرم زئولیت در چرخه خشک کن ماشین های  ظرفشویی سری جدید خود این مشکل را برای کاربران خود حل کنند. این ماده شیمیایی به دلیل تمایل زیاد به جذب رطوبت و تولید دمایی نزدیک به 100 درجه سانتی گراد یا همان 212 درجه فارنهایت، رطوبت موجود در محیط ماشین ظرفشویی را گرفته و با تولید گرمای زیاد سبب بخار شدن آب موجود بر روی ظروف و در نتیجه خشک شدن ظروف شده و از بر جای ماندن لکه های آب بر روی آن ها جلوگیری می کند.

خشک شدن تمامی ظروف بدون اینکه هیچ گونه اثری از لکه آب باقی بماند در جریان سه بعدی هوا باعث خشک شدن عالی ظرف ها می شود و بیشتر برای ظروف شفاف مانند ظرف های کریستالی به کار می رود. این فناوری آن ها را بدون  ذره ای لکه ی  حاصل از رطوبت تحویل می دهد. فناوری زئولیت با توجه به سرعتی که در روند خشک کردن ظروف دارد مدت زمان شستشو را نیز کاهش می دهد.

 

زئولیت به چه معناست

خشک کردن ظروف غیر شیشه ای:

ظروف غیر شیشه ای یا به اصطلاح پلاستیکی به دلیل ناکارآمدی در جذب گرما ، دیرتر خشک می شوند و ردی از لکه های آب بر روی آن ها وجود دارد. زئولیت این مشکل را نیز حل کرده است و ظروف پلاستیکی را همانند دیگر ظروف خشک می کند.

مصرف انرژی:

شاید اکثر افراد سعی دارند برنامه ای را به ماشین ظرفشویی خود بدهند که ظرف‌های بیشتری را در زمان کمتری بشوید و این در حالیست که آب و برق بیشتری مصرف می‌شودو در درازمدت هزینه های بیشتری به مصرف کننده تحمیل می شود. اگر ماشین های ظرف‌شویی قدیمی شما‌ گزینه تنظیم زمان شست و شو را نداشته باشد با تغییر دستگاه خود بزودی متوجه کاهش قابل توجه هزینه قبض آب و برق منزل یا محل کارتان خواهید شد.

در اکثر ظرفشویی‌ های موجود در بازار عملیات خشک کردن ظروف توسط المنت و فن انجام می‌شود که المنت جهت تولید گرما  و فن به جهت انتقال گرما به تمام ظروف به کار برده می شوند.  این روش بسیار پر هزینه است و باعث اتلاف بیش از حد انرژی می‌شود. سنگ معدنی ذکر شده به علت ویژگی های منحصر بفرد و خاص و بسیار مفیدی که برای حفاظت از محیط زیست دارد جایگزین خیلی مناسب برای المنت ظرفشویی است. شرکت بوش با استفاده از این  تکنولوژی و تامین حرارت خود به وسیله ی این ماده معدنی موجب حذف المنت های مربوط به قسمت خشک کن شده است. چون عملیات خشک کردن انرژی الکتریکی زیادی را طلب می کرد، پس با حذف آن شاهد کاهش مصرف برق به صورت چشمگیری خواهیم بود.

زئولیت، ماندگار و یارِ همیشگی!!

شاید این سوال در ذهنتان به وجود بیاید که اگر زئولیت نیز همانند قرص های ماشین ظرفشویی تمام شد چه کنیم؟

در پاسخ به این سوال باید بگویم که عمر زئولیت ها بسیار طولانیست و حدود 50 سال بوده و نیاز به شارژ مجدد و تهیه یا تعویض آن ها نیست، پس از این بابت اصلا نگران نباشید.

خصوصیات دیگر فناوری زئولیت :

الف) پس از پایان عملیات شست وشو و خشک کردن ظروف، هنگامی که می خواهیم درب ماشین ظرفشویی را باز کنیم در اکثر مواقع شاهد بخاری هستیم که از آن بیرون می زند. اما زئولیت به کمک این مشکل نیز آمده و آن را برایمان رفع کرده است.

ب) با استفاده از فناوری زئولیت دیگر هنگام بیرون آوردن ظروف شاهد دمای زیاد آن ها نخواهیم بود. در واقع خشک و قابل استفاده در همان لحظه هستند.

ج) با قرار گرفتن این محصول در رده انرژی A+++ قطعا می توان به کم مصرف بودن آن پی برد.

د) با کم کردن زمان شست و شو نیز موجب کاهش 10% مصرف برق نیز می شود.

 

کانی زئولیت در صنایع دیگر هم کاربرد بسیاری دارد

 1. محصولات خانگی
 • به صورت بوگیر در منازل
 • کنترل بو و رطوبت حیوانات خانگی (در لانه ی حیواناتی مثل سگ و گربه)
 1. محصولات صنعتی
 • جداسازی انواع گازها
 • جاذب نفت و مشتقات آن

3. محیط زیست

 • جاذب فلزات سنگین
 • جذب کننده ی آلودگی‌ های نفتی

4. کشاورزی و دامپروری

 • تصفیه آمونیاکی استخر ماهیان و آبزیان
 • به عنوان ماده جذ رطوبت در زراعت
 • مورد استفاده در گلخانه، پرورش گل و سبزیجات
 • استفاده در جابجایی درخت و درختچه (Transplanting)
 • افزایش دهنده تبادلات کاتیونی و حاصل‌خیزی خاک
 • کاربرد در اصلاح خاک و چمن و استفاده در محوطه سازی
 1. رآکتور و رادیواکتیو
 • موارد استفاده در راکتورها
 • کاربرد در مدیریت زباله‌های اتمی
 1. تصفیه آب و فاضلاب
 • تصفیه آب
 • استخرهای شنا
 • حذف فلزات سنگین
 • حذف آمونیاک موجود در لجن

ویدیوی زئولیت چیست

 

خلاصه کنیم:

در این مقاله سوال زئولیت چیست مطرح کردیم و در ادامه تکنولوژی زئولیت را بررسی کردیم. شاید این فناوری در سری جدید ماشین ظرفشویی های بوش موجب بالا رفتن قیمت آن نسبت به سایر برندها و مدل های دیگر شده باشد. اما در مقابل مزایایی که به ما می دهد می توانیم از آن چشم پوشی کنیم. با توجه به موفقیت بوش در زمینه ی این فناوری، شرکت های دیگر در زمینه تولید ماشین ظرفشویی، در پی آن هستند تا مدل هایی با فناوری زئولیت را روانه بازار کنند.

 

دارین مارکت امید دارد که توانسته باشد شما را در انتخاب گزینه ی مناسب تر راهنمایی کرده باشد.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.