فناوری زئولیت

در بسیاری از مواقع هنگام شستن ظروف با ماشین ظرفشویی با دردسر همیشگی خشک نشدن کامل ظروف مواجه هستیم. این امر سبب بر جای ماندن لکه های آب بر روی ظروف می شود و ظاهری نه چندان دل چسب برجا میگذارد. در این جا ما قصد داریم به نقد فناوری زئولیت در ماشین ظرفشویی بوش که یک برند اصیل آلمانی است، بپردازیم.

زئولیت چیست؟

زئولیت(zeolite) برگرفته از دو واژه ی یونانی به نام (zeo) به معنای “جوش” و(lithos) به معنای “سنگ” است. سنگ زئولیت یک ماده ی معدنی متشکل از آلومینوسیلیکات بوده و در صنایع مختلف دارای کاربرد های متفاوتی می باشد. مهم ترین استفاده از این ماده معدنی برای تولید پاک کننده های لباس است. یکی از خصوصیات مهم و معروف این سنگ تمایل زیاد این سنگ به جذب آب و رطوبت است.

فناوری زئولیت در صنعت ماشین ظرفشویی :

در پی حل مشکل خیس ماندن ظروف پس از شست و شو، مهندسان شرکت بوش بر آن شدند تا با استفاده از فناوری زئولیت در ماشین ظرفشویی های سری جدید خود این مشکل را برای کاربران خود حل کنند. این ماده شیمیایی به دلیل تمایل زیاد به جذب رطوبت و تولید دمایی نزدیک به 100 درجه سانتی گراد، رطوبت موجود در محیط ماشین ظرفشویی را گرفته و با تولید گرمای زیاد سبب خشک شدن ظروف شده و از بر جای ماندن لکه های آب بر روی آن ها جلوگیری می کند.

خشک کردن ظروف غیر شیشه ای:

ظروف غیر شیشه ای یا به اصطلاح پلاستیکی به دلیل عدم جذب گرما به خوبی، دیرتر خشک می شوند. و ردی از لکه های آب بر روی آن ها وجود دارد. زئولیت این مشکل را نیز حل کرده است و ظروف پلاستیکی را همانند دیگر ظروف خشک می کند.

مصرف انرژی:

بوش با استفاده از این  تکنولوژی و تامین حرارت خود به وسیله ی این ماده معدنی موجب حذف المنت های مربوط به قسمت خشک کن شده است. چون عملیات خشک کردن انرژی الکتریکی زیادی را طلب می کرد، پس با حذف آن شاهد کاهش مصرف برق به صورت چشمگیری خواهیم بود.

زئولیت، ماندگار و یارِ همیشگی!!

شاید این سوال در ذهنتان به وجود بیاید که اگر زئولیت نیز همانند قرص های ماشین ظرفشویی تمام شد چه کنیم؟ در پاسخ به این سوال باید بگویم که عمر زئولیت ها 50 سال بوده و نیاز به شارژ مجدد و تهیه و تعویض آن ها نیست. پس از این بابت اصلا نگران نباشید.

خصوصیات دیگر فناوری زئولیت:

الف) پس از پایان عملیات شست وشو و خشک کردن ظروف، هنگامی که می خواهیم درب ماشین ظرفشویی را باز کنیم در اکثر مواقع شاهد بخاری هستیم که از آن بیرون می زند. اما زئولیت به کمک این مشکل نیز آمده و آن را برایمان رفع کرده است.

ب) با استفاده از فناوری زئولیت دیگر هنگام بیرون آوردن ظروف شاهد دمای زیاد آن ها نخواهیم بود. در واقع خشک و قابل استفاده در همان لحظه هستند.

ج) با قرار گرفتن این محصول در رده انرژی A+++ می توان به کم مصرف بودن آن پی برد.

د) با کم کردن زمان شست و شو نیز موجب کاهش 10% مصرف برق نیز می شود.

خلاصه کنیم:

شاید این فناوری در سری جدید ماشین ظرفشویی های بوش موجب بالا رفتن قیمت آن نسبت به سایر برندها و مدل های دیگر شده باشد. اما در مقابل مزایایی که به ما می دهد می توانیم از آن چشم پوشی کنیم. با توجه به موفقیت بوش در زمینه ی این فناوری، شرکت های دیگر در زمینه تولید ماشین ظرفشویی، در پی آن هستند تا مدل هایی با فناوری زئولیت را روانه بازار کنند.

دارین مارکت امید دارد، که توانسته باشد شما را در انتخاب گزینه ی مناسب تر راهنمایی کرده باشد