علت بوی بد ماشین ظرفشویی چیست؟

علت بوی بد ماشین ظرفشویی چیست؟

بیشتر خانم هایی که برای مدت طولانی از ماشین ظرفشویی استفاده کرده اند، از دلیل بوی بد ماشین ظرفشویی شکایت داشته اند. شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که زمانی منتظر تمام شدن کار ظرفشویی بوده و متوجه بوی بد آن شوید و پیش خود گفته باشید دلیل بوی بد ماشین ظرفشویی چی می تواند باشد؟ عوامل زیادی باعث به وجود آمدن بوی بد در این وسیله پر کاربرد می شود. علت بوی بد ظرفشویی می تواند باقی مانده ذرات غذا باشد و در فیلتر تخلیه باقی بمانند و موجب بوی بد شوند. در این مقاله دارین مارکت شما را با چندین روش آشنا خواهیم کرد که بتوانید با استفاده از آن ها بوی بد را در ماشین ظرفشویی از بین ببرید.

 

باقی مانده غذا در فیلتر تخلیه

مهم ترین دلیل بوی بد ماشین ظرفشویی باقی مانده ذرات غذایی اضافه در فیلتر آن می باشد و این ذرات در ظرفشویی می ماند و پوسیده می شوند. اگر به تازگی بوی بدی در درون ماشین ظرفشویی خود حس می کنید، اولین جایی که باید به سراغش بروید فیلتر تخلیه است. در این قسمت ممکن است باقی مانده غذا باقی مانده باشد. در محیط تاریک و مرطوب شرایط برای رشد باکتری ها و قارچ ها فراهم می شود و همین امر باعث ایجاد بوی بدی یماشین ظرفشویی می شود.

با گذشت زمان مواد غذایی روی ظرف ها مثل ماهی، تخم مرغ و… در فیلتر و یا شکاف های دستگاه جمع می شوند و پوسیده شدن این مواد باعث می شود داخل ماشین بو ی بدی  بگیرد. ماشین ظرفشویی این بوی بد را به مرور به ظروف انتقال می دهد. برای اینکه این بوی بد را از بین ببرید بهتر است فیلتر را از دستگاه جدا کرده و با مواد شوینده آن را تمیز کنید.

 

مشکل شلنگ تخلیه

یکی دیگر از علت بوی بد ظرفشویی ممکن است بخاطر خم شدن یا پیچ خوردن شلنگ تخلیه باشد. در این صورت باعث می شود آب فاضلاب به داخل ماشین ظرفشویی برگردد. برای رفع مشکل باید شلنگ تخلیه را صاف کنید تا از برگشت جریان آب فاضلاب به داخل ماشین ظرفشویی جلوگیری کنید.

 

بسته بودن درب

یکی دیگر از دلایل بوی بد ماشین ظرفشویی استفاده نکردن از دستگاه به مدت طولانی است و باکتری هایی بوجود می آیند که علت بوی بد ظرفشویی می باشد. برای جلوگیری از این حالت بهتر است بعد از هر بار استفاده از ماشین ظرفشویی درب ماشین ظرفشویی را باز بگذارید تا رطوبت از داخل دستگاه خارج شود و فضای داخل ماشین ظرفشویی خشک شود. اما اگر به طور مرتب از دستگاه استفاده می کنید احتمال رخ دادن این اتفاق کمتر می باشد.

 

لاستیک دور درب ظرفشویی

لاستیک اطراف درب ماشین ظرفشویی برای جلوگیری از نشت آب در ماشین ظرفشویی تعبیه شده و توسط نوار مغناطیسی ای که داخل آن قرار دارد مانع از بیرون ریختن آب می شود. گاهی اوقات ممکن است ذرات غذا طی چرخه ی شستشو بین لاستیک قرار گیرد و این عملکرد موجب بوی بد می شود و می توانید با آب گرم آن را تمیز کنید. واشر عایق دور درب ماشین ظرفشویی مقداری فضای خالی دارد. اغلب امکان دارد در هنگام شست و شو، مواد غذایی درون آن جا بروند. چون این نقطه قابل دید نیست پس شاید نفهمید که این بوی بد می تواند از غذای فاسد شده درون آن باشد. از این رو حتما اگر بوی بد ماشین ظرفشویی را حس کردید این قسمت را بررسی کنید.

 

بازوهای اسپری کننده

ممکن است بازو ها توسط ذرات غذا بسته شده باشد  و به همین دلیل آب به درستی به فنجان ها و ظروف در ماشین پاشیده نمی شود و ظروف به طور کامل تمیز نمی شوند و به همین خاطر ظروف بوی بدی می گیرند. بازو های اسپری بالا و پایین را بردارید و تمام سوراخ های آن را تمیز کنید. برای اطمینان مقداری آب را داخل بازو های اسپری کننده بریزید تا از باز بودن سوراخ های آن مطمئن شوید.

 

داخل ظرفشویی را دستمال بکشید و تمیز کنید

به مرور زمان چربی و چرک بر بدنه داخلی دستگاه نشسته و موجب ایجاد بوی نامطبوعی در داخل ماشین ظرفشویی می شود. لذا با دستمال کشیدن و تمیز کردن فضای داخلی ماشین ظرفشویی می توانید از شر این بوهای نامطبوع خلاص شوید. سینی های مخصوص چینش ظروف را از طبقه بالا و پایین خارج کرده و در داخل سینک ظرفشویی زیر آب گرم بشویید. بدنه داخلی دستگاه را بوسیله اسفنج و یا دستمال نظافتی که با آب گرم نم داده شده تمیز نمایید. اطراف درب و مخصوصا لاستیک دور درب را حتما تمیز نمایید.

 

تمیز کردن مداوم بدنه داخلی ماشین ظرفشویی

سعی کنید در مدت زمان های مختلف بدنه داخلی ماشین ظرفشویی خود را به خوبی تمیز کنید. امکان دارد برخی از مواد غذایی به آن چسبیده و بوی بدی ایجاد کنند. پس تمیز کردن مداوم تا حدی میتواند دلیل بوی بد ماشین ظرفشویی را رفع سازد.

 

سبد های ماشین ظرفشویی

شاید عجیب به نظر برسد که سبد های درون ماشین ظرفشویی هم ممکن است باعث بوی بدی شوند. اما تمیز کردن آن ها هم راه حل بدی به نظر نمی رسد.

 

راه حل نهایی

برخی اوقات بوی بد به صورت دوره ای رفع می شود و دوباره احساس می شود. راه حل نهایی این است که موارد زیر را انجام دهید. هیچگاه ظرف ها را به همراه باقی مانده غذا در ماشین ظرفشویی نگذارید. سعی کنید هر 2 الی 3 ماه یک بار ماشین ظرفشویی خود را به خوبی تمیز کنید. می توانید به صورت دوره ای با سرکه یا نوشابه ماشین ظرفشویی را بشویید.

 

لطفا شما هم تجربه خود از دلیل بوی بد ماشین ظرفشویی و راه های رفع آن را با ما از طریق فرم زیر به اشتراک بگذارید

 

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.