علت تمیز نشدن ظروف در ظرفشویی

احتمالا برای شما هم اتفاق افتاده که بعد از اتمام کار ماشین ظرفشویی ببینید همچنان ظروف کثیف هستند. در این مقاله علت تمیز نشدن ظروف در ظرفشویی را بررسی میکنیم.

دلایل تمیز نشدن ظروف عبارتند از

  1. مسدود بودن بازوهای اسپری کننده
  2. مسدود بودن فیلترهای ظرفشویی
  3. خراب بودن سیستم پمپ و موتور
  4. گرم نشدن آب داخل ظرفشویی
  5. چینش نامناسب ظروف داخل ظرفشویی
  6. شکسته شدن پروانه ی شستشو
  7. مسدود بودن شیر ورودی آب
  8. بکار بردن مواد شوینده نامناسب
  9. وارد آمدن صدمه به تسمه ی آب

 

مسدود بودن بازوهای اسپری کننده

بیشتر ماشین های ظرفشویی سه سیستم بازوی شستشوی مرکزی، پایینی و بالایی دارند که اختلال در کارکرد هر کدام از سه مورد ذکر شده موجب می‌شود آب به‌ درستی داخل ماشین ظرفشویی جریان پیدا نکند. این امر سبب میشود ظروف بصورت کامل تمیز نشود و ذرات کوچک غذا در سوراخ‌های این بازوهای اسپری کننده گیر می‌کنند. جهت از بین بردن مسدودی این سیستم‌های دستگاه، باید آن‌ها را از دستگاه جدا نموده و تمیز بشویید. پیشنهاد میشود در صورت مشاهده ی انباشت بیش از حد آشغال ها اقدام به تعویض آنها نمائید.

مسدود بودن فیلترهای ظرفشویی

تمام ماشین ظرف‌شویی‌ها دارای دو فیلتر اصلی می‌باشند. هر کدام دارای وظیفه ای هستند. یکی از این فیلترها جهت نگه داری خرده آشغال‌های ریز و دیگر فیلتر جهت نگهداری برای آشغال‌های بزرگ تعبیه شده اند. البته طبیعیست با گذشت زمان و استفاده مدتوم از ماشین ظرف‌شویی ها شاهد انسداد هر کدام از این دو فیلتر باشید. در این صورت آب دستگاه خالی نشده و در این صورت ماشین ظرفشویی عملکرد نامناسبی خواهد داشت. برای تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی که از علت تمیز نشدن ظروف در ظرفشویی میباشد کافیست آن را از دستگاه جدا نموده و بعد از خشک شدن به وسیله جاروبرقی آن را تمیز کنید. توجه کنید این نوع فیلترها شکستگی بالایی دارند و در اثر بی دقتی ممکن است شکسته شوند.

خراب بودن سیستم پمپ و موتور

چنانچه سیستم پمپ ماشین ظرفشویی دچار انسداد شده و یا موتور ماشین ظرفشویی عیب پیدا کرده باشد در اسرع وقت اقدام به تعویض هر یک از قطعات آن نمایید. احتمالا پی به این مسئله ببرید که برق رسانی به موتور صورت میگیرد اما ظرفشویی کار نمیکند در این صورت با یک تکنیسین ماهر تماس بگیرید.

گرم نشدن آب داخل ظرفشویی

خرابی ترموستات ماشین ظرفشویی و یا سوختن ترموفیوز دستگاه، آب داخل ظرفشویی گرم نشده و همین امر کافیست تا لکه‌های چربی بر روی ظروف باقی بمانند. البته این مشکل فقط مربوط به عیب در ترموستات نیست بلکه از دیگر علل میتواند به دلیل خراب بودن تایمر، بُرد و یا المنت ماشین ظرفشویی اتفاق بیفتد. اگر علت تمیز نشدن ظروف در ماشین ظرف‌شویی به این خاطر است، حتماً با یک تعمیرکار ماهر تماس حاصل فرمائید.

چینش نامناسب ظروف داخل ظرفشویی

گاهی اوقات لازم نیست دنبال مشکل آنچنانی باشیم بلکه باید ابتدا ساده ترین مسائل بررسی شود. کاربران محترم دقت کنید که چینش نامناسب ظروف داخل ظرفشویی موجب پخش نشدن درست آب و مایع شوینده در بین ظروف میگردد. گذاشتن بیش از حد ظروف در ماشین ظرفشویی و چسباندن ظروف بهم میتواند یکی از علت تمیز نشدن ظروف در ظرفشویی باشد. توصیه می‌کنیم که ظروف را به شکل درست و طراحی شده ماشین ظرفشویی در آن بچینید تا عملیات شستشو کامل انجام شود و ظروفی تمیز را درپایان کار در اختیار شما قرار دهد.

شکسته شدن پروانه ی شستشو

پروانه شستشو ماشین ظرف‌شویی یک تیغه کوچک پلاستیکی است که باعث عبور میزان آب لازم از میان بازوهای شستشو میشود. اگر این تیغه ی کوچک پلاستیکی شکسته یا جدا گردد باعث اخلال در کارایی ظرفشویی میشود. با توجه به مدل ماشین ظرف‌شویی‌تان بررسی کنید که می‌توانید پروانه دستگاه را به‌صورت مجزا تعویض کنید. اگر نتوانید پروانه شستشو را جدا نموده و از سیستم تعویض کنید، باید کل سیستم و موتور دستگاه را عوض کنید.

مسدود بودن شیر ورودی آب

قطعه ای که وظیفه ی ورود جریان آب به داخل ماشین ظرفشویی را دارد شیر ورودی نام دارد. بنا به هر دلیلی چنانچه این قطعه از دستگاه خراب شود یا انسددی در آن رخ دهد باعث میشود حجم نامناسبی از آب وارد دستگاه نشود. این امر علت تمیز نشدن ظروف در ظرفشویی میتواند باشد. با خرابی و انسداد این قطعه شستشو کامل انجام نشده و آب هدر می‌رود. اگر شیر ورودی آب ماشین ظرف‌شویی مسدود شده باشد پیشنهاد میشود حتماً اقدام به تعویض آن نمائید.

بکار بردن مواد شوینده نامناسب

بکار بردن شوینده‌های نامناسب نیز میتواند در این امر دخیل باشد. برخی از کاربران عزیز برای شستشوی ظروف در ماشین ظرف‌شویی از پودر و مایع استفاده می‌کنند و برخی دیگر از قرص ماشین ظرف‌شویی. اگر در صورت استفاده پی در پی از یک شوینده لکه‌های چربی بر روی ظروف باقی می‌ماند، بهتر است که مایع ظرف‌شویی‌تان را عوض کنید.

وارد آمدن صدمه به تسمه ی آب

بیشتر مدل‌های جدید ماشین های ظرف‌شویی دارای تسمه پمپ آب نمی‌باشند. اما برای بررسی دستگاه و تشخیص علت آن می‌توانید پنل پایینی را جدا نمائید. در زیر موتور ماشین ظرف‌شویی تسمه پمپ آب قرار دارد. اگر این تسمه آسیب‌دیده و یا پاره شده باشد، حتماً اقدام به تعویض آن نمائید.

 

در این مقاله شد دلایل اصلی علت تمیز نشدن ظروف در ظرفشویی بررسی شود. اگر شما هم تجربه ی دیگری دارید از طریق فرم زیر با ما بع اشتراک بگذارید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.