فرق بین گاز R22 با گاز R410 در کولرگازی [ تفاوت r22 با r410 ]

فرق بین گاز R22 با گاز R410 در کولرگازی [تفاوت r22 با r410]

سوالی که خیلی از مخاطبین برای ما ارسال می کنند فرق بین گاز R22 با گاز R410 در کولرگازی است که از داغ ترین مباحث در تهویه ی مطبوع، تفاوت r410 و r22 میباشد. با دارین مارکت همراه باشید زیرا در این مقاله بطور کامل برای شما عزیزان توضیح می دهیم.
ابتدا خصوصیات هر کدام بصورت مختصر بررسی میکنیم:

خصوصیات گاز R22

فریون نام یکی از بهترین مارک های R22 است که اغلب R22 با این نام شناخته می شود. استفاده از این گاز از ابتدای سال ۲۰۱۰ به دلیل داشتن آب کلروفلوئورو کربن (HCFC) بسیار محدود شده است. تحقیقات نشان داده فریون نقش زیادی در تخریب لایه اوزون دارد .

ضمن اینکه منابع استخراج این گاز رو به اتمام است و کم کم هزینه استفاده از آن بالا می رود. در حال حاضر بسیار بعید است سیستم جدیدی با این گاز پیدا کنید اما احتمال دارد هنگام سرویس سیستم های قدیمی تر با دستگاه هایی که از این گاز استفاده می کنند برخورد کنید. به خاطر داشته باشید قبل از آغاز سرویس سیستمی که از گاز R22 استفاده می کند، ابتدا باید گاز آن را تهیه کنید.

 

خصوصیات گاز R410A

گاز خنک کننده دیگری که در سال های اخیر در سیستم های تهویه جدید خانگی از آن استفاده می شود R410A نام دارد که با نام پورون شناخته می شود. نام علمی این گاز هیدروفلوئورو کربن (HFC) است که آسیبی هم به لایه اوزون نمی رساند. با اینکه اغلب واحدهای تهویه هوا به طور خودکار از کولر R410A استفاده می کنند باز هم لازم است قبل از خرید نوع گاز مورد استفاده را بررسی کنید. انتظار می رود تا چند سال آینده استفاده از گاز R22 در همه محصولات خانگی و صنعتی ممنوع شود پس بسیار مهم است که مطمئن شوید از چه گازی در کولری که تازه تهیه میکنید استفاده خواهید کرد.

در ادامه ی مقاله ی تفاوت r410 و r22 باید گفت که گاز R22 یک گاز منسوخ شده است که این اختلاف عمده بین کمپرسورهای با مبرد گاز R22 و کمپرسورهای با گاز R410 میباشد.

قانونی که در سال 1989 میلادی تصویب شد قانون اصلاح شده ی هوای پاک بود بدین ترتیب که کارخانه هایی که در امر تولید مبرد و سیستم های تهویه مطبع فعالیت دارند ملزم کرد سیستم های تهویه مطبوع جدید از مبردهایی که برای محیط زیست و لایه اوزون در عین حال سرمادهی بیشتر را دارا هستند استفاده نمایند.

از آنجا که این قانون تصویب شد گاز R22 از صنعت سیستم های تهویه مطبوع به طور کامل حذف گردید و گاز R410 جایگزین آن شد. البته گاز R22 هنوز هم برای کمپرسورهای قدیمی که از R22 استفاده میکنند تولید میشود. طبق قانون تصویب شده تا سال 2030 تمام واحدهای تولید گاز مبرد R22 باید کامل حذف گردند.

تفاوت r410 و r22قانون اصلاح هوای پاک

شرح قانون ذکر شده به این صورت است که در سال 1987 در پروتکل مونترال که یک توافقنامه زیست محیطی بین المللی است الزاماتی لحاظ گشته که بر طبق آن استفاده ی جهانی از CFCها (کلروفلوئوروکربن ها) کاهش یابد.

HCFC22 که به اسم R22 هم شناخته می شود، به مدت بیشتراز چهار دهه مبرد انتخاب اول برای چیلرهای صنعتی بود. اما زمان آن فرا رسیده که به دلیل فرق بین گاز R22 با گاز R410 در این انتخاب تجدید نظر کنیم.
در پروتکل ذکر شده توافقی صورت گرفته که در سال های آینده تولید R22 برای پایان دادن به تولید HCFC ها به پایان رسد و تولید کنندگان سیستم های تهویه مطبوع در حال ارائه تجهیزاتی هستند که از مبرد های دوستدار اوزون استفاده می کنند

چون گازهاي R22 علاوه بر تمامی معایبی که دارد با شکستن مولکول‌های O3 باعث نازک شدن لايه اوزون مي‌شوند.
در واقع اگر در کمپرسورهای A / C گازR22 نشتی ای بوجود بیاید و HFCF را به هوا منتقل کند باعث افزایش غلظت گازهای گلخانه ای و تضعیف لایه اوزون خواهد شد.
به همین دلیل از آنجا که R22 دیگر نباید مورد استفاده قرار بگیرد انواع کولر گازی و سیستمهای تهویه مطبوع و تجهیزات HFC410A یا همان R410A بیشتر و بیشتر تولید خواهند شد.

گاز r410 مزایایی نسبت به گاز r22 دارد :

o مبرد گاز R410 در جذب و آزاد شدن گرما از مبرد R22 بهتر عمل می کند
o یکی از دلایل خراب شدن کمپرسورهای R22 به دلیل over heat است اما چون کمپرسور R410 خنک تر عمل میکند این ریسک خراب شدن در این کمپرسورها کمتر می باشد
o سیستم R410 دارای خوردگی و سایش کمتر به نسبت سیستم R22 است
o R410 مقدار شارژ کمتری دارن نسبت به R22
o تهویه مطبوع، سرمایش بیشتر از مزایای استفاده از مبرد گاز R410 میباشد
o R410 نقطه جوش پایین تری دارد
o مقرون به صرفه بودن گاز R410
o R410A فشار بخار نسبتا بالایی نسبت به R22 دارد
o ریسک خراب شدن در کمپرسور R410 کمتر است
o احتمال ترک خوردگی سیستم های دارای گاز R22 بیشتر است
o کولرهای گازی دارای مبرد R4100 در مقایسه با کولرهای گازی دارای مبرد R22، برق کمتری مصرف می کنند

 

ویدیو معرفی

 

از دیگر تفاوت r22 با r410

یکی دیگر از تفاوت r410 و r22 در نوع روغن مورد استفاده در کمپرسورها است. کمپرسورهایی که با گاز R22 کار می کنند از روغن معدنی استفاده نموده و این در حالیست که روغن کمپرسورهای با مبرد R410 مصنوعی و تقویت شده هستند. روغن های معدنی مورد استفاده در کمپرسور R22 نمی توانند با مبرد های هیدرولیفروکربن (HFC) با کمپرسورهایی که با گاز R410 کار می کنند مخلوط شوند به همین دلیل در همه ی سیستم های تهویه مطبوع قدیمی که از مبرد R22 استفاده می کنند زمانی که کمپرسور را تعویض می کنند باید روغن آن نیز تعویض شود.

در استفاده از فریون یا همان گاز R22 معایب دیگری مانند حجم زیاد آن در مقایسه با آمونیاک در یخچال ها، تخریب لایه اوزون و ایجاد اثر گلخانه‌ای اشاره کرد که باعث شد خط تولید آن درسال 2015 متوقف شود

گازهای جدید مثل R410 از چند نوع گاز تشکیل شده‌اند و به همین دلیل شارژ گاز باید به صورت مایع انجام شود تا ورودی به یخچال فریزر یا کولر گازی به میزان متعادل باشد

توصیه های کارشناسان

به علت تفاوت r410 و r22 اگر کولر شما به طورکامل فاقد گاز r410a است بهترین روش شارژ دستگاه با گاز به صورت وزن شده و مقدار مشخص شده است. در دستگاه بر روی برچسب مشخصات فنی کولر گازی مورد نظر حجم گاز مورد نیاز عنوان شده است. ضمنا مقدار گاز نوشته شده بر روی برچسب فنی کولر گازی بر اساس 5 متر لوله است. در نتیجه اگر در کولرگازی مورد نظرتان بیش از 5 متر لوله استفاده شده است باید در ازای هر متر لوله 20 گرم به مقدار گاز r410a بیفزایید.

همانطور که قبلا گفته شد گاز R410a دارای نقطه‌جوش منفی 51.4 درجه است که در مقايسه با گاز R22 که دارای نقطه‌جوش منفی 40.8 درجه است بازده خیلی بالاتری داشته و با ODP هم سازگار است که ظرفيت سرما سازی بسيار خوبی را دارا بوده پس برای مبدل‌های حرارتی کوچک مانند کولر گازی بسيار عالی است.

 

فرق گاز r22 و r410

مزیت ديگری که در استفاده از R410 وجود دارد آن است که سسیتم ها و کولرهای گازی دارای مبرد R410 در قياس با R22 از کندانسور بزرگتری بهره مند هستند و بنابراین گاز برگشتی از اپراتور فرصت بيش‌تری دارد که گرمای شدید بوجود آمده ی خود را بهتر و بیشتر به اتمسفر منتقل کند و هنگام ورود به کمپرسور منقبض تر بوده و کمپرسور با نيروی کمتری R410 را متراکم می ‌کند، پس مي‌توان اينطور نتيجه گرفت که کولرهای گازی دارای مبرد R410 در مقايسه با کولرهای گازی دارای مبرد R22 برق کمتری مصرف می کنند.

اگر یک کولر گازی با گاز مبرد R22 دارید بهتر است که آن را با R410a جایگزین کنید. با این تصمیم نه تنها محیط زیست خود را نجات می دهید، بلکه می توانید از بهره وری و ایمنی بالای تجهیزات خود هم لذت ببرید.

آیا جایگزینی این دو گاز امکانپذیر است؟

توجه داشته باشید که شما نمی توانید R410a را با R22 جایگزین کنید!! چون یقینا با کمبود قطعاتR22 مواجه خواهید شد.
با توجه به ممنوعیت R22 و آسیب های جبران ناپذیرش متوجه خواهید شد که بسیاری از خرده فروشان سودجوی بازار درصدد ترویج و تبلیغ استفاده از این گاز مضر هستند، با هوشیاری خود از این مدعیان دروغین برای تعمیر و تعویض در امان باشید و مزیت های R410a را از یاد نبرید و به خاطر داشته باشید فرزندان ما و تمامی نسل بشردر آینده به تدبیر و آگاهی امروز ما نیازمند هستند.

حالا که از عملکرد مؤثر و خنک کنندگی بیشتر R410a نسبت به R22 خبر دارید پس با استفاده از گاز مفید R410a از خنک کننده هایی لذت ببرید که دوست محیط زیست و همه ی موجودات هستند و آرامش را برای زمین عزیزمان به ارمغان می آورند.

دیدگاه کاربران
5 دیدگاه
 • Milad 20 فوریه 2020 / 3:06 ب.ظ

  Great content! Super high-quality! Keep it up! 🙂

  • foadMahmoudi 23 فوریه 2020 / 10:16 ق.ظ

   Thank you for your comment
   We will do the same

 • سعید صبوری 23 فوریه 2020 / 10:43 ق.ظ

  سلام
  مطلب مفیدی بود ولی یه نکته کوچک کم داشت حیفم اومد ننویسم
  یکی دیگه از تفاوت های این دو گاز نقطه جوششون هست
  گاز R410a دارای نقطه‌جوش منفی ۵۱٫۴- درجه ست که در مقایسه با گاز R22 که دارای نقطه‌جوش منفی ۴۰٫۸ درجه ست بسیار بازده بالاتری داشته و سازگار هم هست با ODP که دارای ظرفیت سرما سازی بسیار خوبی بوده و برای مبدل‌های حرارتی کوچک مانند کولر گازی بسیار عالیه
  مطالب خوبی میذارین استفاده کردم

  • foadMahmoudi 23 فوریه 2020 / 10:58 ق.ظ

   سلام بزرگوار
   متشکرم از اینکه وقت گذاشتین و نظر خودتونو ثبت کردین
   بله درسته این هم از تفاوت های گاز r22 با گاز r410 هست.
   سپاس از توجه و نظر خوبتون

   • رضا 14 ژوئن 2022 / 8:13 ق.ظ

    خرابی کمپرسور ۴۱۰ زیاد است

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.