فرق 4k با UHD الترا اچ دی چیست؟

فرق 4k با UHD

امروزه در میان همه خریداران لوازم تصویری صحبت از 4K و الترا اچ دی(UHD) فراوان است.با شهرت یافتن محتوای 4K هم‌چنین ارزان‌تر شدن دوربین‌ها و تلویزیون‌هایی که قابلیت ضبط و پخش این محتوا را دارند، بررسی و بیان تفاوت‌های UHD و 4K ضروری به نظر می‌رسد. در این مقاله از سایت دارین مارکت سعی داریم با بررسی استاندارد‌های ذکر شده خریداران را از سردرگمی ایجاد شده نجات دهیم.و به بررسی فرق 4k با UHD بپردازیم. با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

 

تفاوت کیفیت 4k با UHD :

می‌توان بزرگترین فرق 4k با UHD را بدین گونه بیان کردکه  4K استاندارد سینما و تولیدکنندگان محتوا و UHD استاندارد تولیدکنندگان صفحه‌نمایش و تلویزیون و پخش‌کنندگان محتوا است. برای بررسی دلیل تناقض بوجود آمده کمی به گذشته باز گشته و تاریخچه این دو استاندارد را بررسی می کنیم.

واژه 4K توسط کمپانی سینمای دیجیتال عنوان شد. شرکت هایی متشکل از استودیوهای فیلم‌سازی که استاندارد تولید محتوا را تعیین می‌کند. رزولوشن استفاده شده برابر ۴۰۹۶ در ۲۱۶۰ پیکسل، ۴ برابر رزولوشن استاندارد قبلی تولید و ویرایش محتوا (2k یا ۲۰۴۸ در ۱۰۸۰ پیکسل)، است. واژه 4K نیز به معنی ۴ هزار پیکسل افقی است هم‌چنین با استفاده از JPEG2000 که عمق رنگ ۱۲بیت و بیت‌ریت تا ۲۵۰ مگابیت بر ثانیه دارد، فشرده و پخش می‌شود.

UHD یا Ultra High Definition استاندارد ارتقا یافته full HD است که رزولوشنی برابر ۱۹۲۰ در ۱۰۸۰ داشت. UHD رزولوشن قبلی را ۴ برابر کرده است و به عدد ۳۸۴۰ در ۲۱۶۰ رسیده است. همانطور که این اعداد نشان می دهد UHD و 4K متفاوت هستند و در حالی که تمامی تلویزیون‌های موجود برچسب 4K  را مورد استفاده قرار داده اند و در واقع از رزولوشن UHD بهره می‌برند. با این که تعداد اندکی از پنل‌های موجود از رزولوشن 4K و در نتیجه نسبت تصویر ۱.۹:۱ استفاده می‌کنند، اکثر تلویزیون‌های موجود از استاندارد UHD و نسبت تصویر ۱.۷۸:۱ استفاده می‌کنند.

 

 

 

 

4K:

4K یک محصول حرفه ای و یک استاندارد سینمایی است در حالیکه UHD یک استاندارد مصرف کننده و رسانه ای می باشد. واژه 4K از (Digital Cinema Initiatives)  که یک کمپانی برای استودیوهای فیلم سازی جهت استانداردسازی محصولات و پروژه های دیجیتال با محتوای 4K است می آید. لازم به ذکر است که 4K با رزولوشن ۴۰۹۶ در ۲۱۶۰ ارائه می شود که دقیقا چهار برابر استاندارد قبلی یعنی ۲K 1080 در2048 می باشد. 4K به این دلیل با این نام خوانده می شود که تعداد پیکسل های افقی آن(۴۰۹۶) می باشد یعنی حدود ۴ هزار پیکسل. استاندارد; تنها و فقط بخاطر رزولوشن آن نیست بلکه کدینگ محتوای آن نیز مربوط می باشد. یک جریان DCI 4K که با Jpeg2000 فشرده شد می تواند رِنج بیت تا ۲۵۰ Mbps داشته باشد و عمق رنگی معادل ۱۲bit یا ۴:۴:۴ را ارائه کند.

UHD:

کلمه UHD مخفف عبارت Ultra High Definitation می باشد که اسم رسمی برای تصاویر واستاندارد 1920 در 1080 این رزولوشن را تا 2160در 3840 افزایش می دهد.UHD استاندارد ارتقا یافته Full HD است که رزولوشن برابر 1920 در 1080 است.در واقع دو نوع رزولوشن برای استاندارد UHD تعریف شده است.یکی 3840 در 2160 که به ان اشاره شد

مزیت آلترا اچ دی:

در ادامه بررسی فرق 4k با UHD باید گفت ویژگی اصلی و قابل توجه این فناوری بالاتر بودن تعداد پیکسل های بکار رفته آن است. در حالی که تلویزیون ۱۰۸۰p دارای ۲ میلیون پیکسل است، Ultra HD هشت میلیون پیکسل را در ابعادی مشابه ارائه میدهد. ارتقای صورت گرفته به خصوص هنگامی که تصاویر را در تلویزیوون 4K مشاهده میکنیم واقعاً قابل توجه است، چراکه پیکسل ها ۴ برابر کوچکتر بوده و هر کدام بخشی خاص از تصویر اصلی را دریافت میکنند. دلیل نمایش بهتر تصاویر در نمایشگرهای بزرگتر تلویزیونK4 نیز همین است. پیکسل های اضافی تأثیر به سزایی بر صفحه نمایش بزرگ دارند

داشتن پیکسل های بیشتر در نمایشگر، تنها به معنای ارائه تصاویر بهتر بر روی تلویزیون های بزرگتر نیست. هنگامی که مقابل تلویزیون مینشینید، متوجه میشوید که Ultra HD طیف وسیع تری از رنگ را ارائه میدهد، عمق بیت بزرگتری داشته و دارای قابلیت HDR میباشد و این نکته نباید در تفاوت تلویزیون4K با UHD نادیده گرفته شود

 

فرق 4k با UHD

 

 

آیا تلویزیون الترا اچ دی واقعا مورد نیاز است:

در ادامه مطلب فرق 4k با UHD به صورت کلی میتوانیم بگوییم خیرو آن نیاز ضروری برای هر کاربر چندان احساس . تلویزیون های 1080 پیکسل  HD چندین سال است که به خوبی وظیفه خود را انجام داده‌اند. همان گونه که این تلویزیون ها موفق نشدند، تلویزیون های آنالوگ را به صورت کامل از رده خارج کنند، به نظر نمی رسد تلویزیون ۱۰۸۰p نیز به زودی توسط K4 از رده خارج شود. به طور کلی اگر از تلویزیون حال حاضر خود راضی هستید، نیازی به تغییر آن نیست. از سوی دیگر اگر به دنبال خرید یک تلویزیون جدید هستید، وقت آن است که به سراغ Ultra HD بروید.

 

 

 

ایا میتوان کیفیت آلترا اچ دی را بر روی تلویزیون با کیفیت 4K تماشا کرد:

اگر تصاویر با کیفیت فول اچ دی را بر روی یک تلویزیون ۴k تماشا کنید افزایش کیفیتی را مشاهده نخواهید کرد. دلیل این است که فشردگی پیکسل ها در رزولوشنk4 چهار برابر بیشتر از رزولوشن ۱۰۸۰p می باشد و الگوریتم نمایش تصاویر در تلویزیون ها نمی تواند بطور دقیق فاصله بین پیکسل ها را پر کند. این امرباعث محو شدگی تصاویر می شود. دقیقا همان اتفاقی که در هنگام مشاهده فایل های با کیفیت پایین در تلویزیون های Full HD رخ می دهد.اما در سایر بخش ها نظیر نمایش رنگ مشکی، تفاوت خاصی وجود ندارد و در واقع تلویزیون 4K نیز از همان تکنولوژی LCD بهره می برند با این تفاوت که رزولوشن بالاتری را نمایش می دهند.

 

 

 

سخن نهایی:

به طور خلاصه باید گفت که تلویزیون های k4 هنوز جای خود را در بازار پیدا نکرده اند. برای حس کردن فرق 4k با UHD لازم است تا به سراغ ابعادهای بزرگ تلویزیون بروید که طبیعتا قیمتی بالا دارند.از سوی دیگر محتوای با کیفیت k4 نیز هنوز کمیاب هستند و دیدن تصاویر با کیفیت 1080 پیکسل در این تلویزیون ها نیز کیفیت را افزایش نمی دهد.چنانچه شما هم اطلاعات بیشتری در این زمینه دارید از طریق فرم زیر با ما به اشتراک بگذارید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.