فناوری Hi-Res چیست؟

فناوری Hi-Res
فناوری Hi-Res یا به عبارتی تکنولوژی Hi-Res یک استاندارد صوتی برای حفظ کیفیت صدا است. این تکنولوژی قادر به نمونه برداری و تولید صداهای با کیفیت تر از سی دی صوتی می باشد. با Hi Res Audio کیفیت صداها به چیزی که در استودیو ضبط شده اند نزدیکتر هستند.
این تکنولوژی امکان ثبت طیف گسترده تری از صداها را دارد.
صداهای با کیفیت CD دارای عمق 16 بیت و نرخ نمونه 44.1 کیلوهرتز هستند. معروفت ترین فرمت های دیجیتالی نظیر mp3 و AAC حتی فایل ها را بیشتر از این هم فشرده میکنند. با اینکه این فرمت های صوتی خوب بنظر می رسند ، ولی Hi-Res پا را یک قدم فراتر گذاشته است.
صدای تولید شده توسط  Hi-Resolution دارای عمق 24 بیت و نرخ نمونه 96 کیلوهرتز کدگذاری میشوند تا سطحی از شفافیت و جزئیات که قبلا از دست می رفتند، ارائه دهند.
برای درک بهتر موضوع به تصاویر زیر دقت کنید.

صداهای اصلی

تکنولوژی Hi-Res
در حالت عادی از لحاظ بصری ، صداهای اصلی بدون ویرایش و فشرده سازی به شکل بالا می باشد.

کیفیت سی دی

Hi-Resolution
در تصویر بالا نمایی از تکثیر صدای قبلی با کیفیت CD را مشاهده میکنید. همانطور که گفته شد دارای عمق 16 بیت و نرخ 44.1کیلوهرتز است. می توانید ببینید که برخی جزئیات در لبه ها واقع هستند اما در نمونه برداری حذف شده اند. به نسبت صدای عادی کیفیت بهتری داریم ، تلاش خوبی است. اما در Hi-Res به چه شکل است؟

کیفیت فناوری Hi-Res

فناوری Hi-Res
همانطور که از تصویر بالا مشخص است تکنولوژی Hi-Res دامنه پویای وسیع تر و پاسخ فرکانس بهتری دارد. این باعث می شود صدایی نزدیک تر به صوت اصلی تولید شود. در بالا ذکر شد که این فناوری دارای عمق 24 و نرخ 96کیلوهرتزی میباشد.
تفاوت های ظریفی مانند زمان و بافت های صدا که معمولا از دست میروند ، در High-Resolution Audio حفظ میشوند. این تکنولوژی صدایی شفاف و تجربه ای رضایت بخش تر از شنیدن و گوش دادن به صدا را به ارمغان می آورد.
برای شنیدن صدا با بهترین کیفیت، باید مطمئن شد تمام تجهیزات مربوط به Hi-Res را در اختیار دارید.
 • آهنگ (محتوا) مناسب
 • دستگاه پخش مناسب
 • دستگاه خروجی مناسب

 

فناوری hi-res

 

اما آهنگ (محتوا)ی مناسب کدام ها هستند؟ محتوای مناسب تکنولوژی Hi-Res فرمت های ALAC – DSD – AIFF – WAV – FLAC می باشند. خب االان که با فرمت ها آشنا شدیم نیاز است دستگاهی داشته باشیم که بتواند فرمت های گفته شده را پردازش کند. بعد از آن به دستگاه خروجی مناسبی مانند هدفون یا بلندگوهایی که برای تولید صداهایی با فرکانس 40 کیلوهرتز تایید شده اند، نیاز است که بتواند فرمت های این تکنولوژی را به خوبی پخش کند.

 

با ارائه ی مقاله بالا مختصرا در مورد فناوری Hi-Res توضیح دادیم. اگر شما هم تجربه ی استفاده از این تکنولوژی را دارید از طریق فرم زیر با دارین مارکت به اشتراک بگذارید.

دیدگاه کاربران
2 دیدگاه
 • ایلیا 22 سپتامبر 2020 / 9:41 ق.ظ

  اصلا یه کیفتی داره نگو نبین. من یه هدبون گرون خریدم تو مشخصاتش اینو ساپورت میکرد. رفتم یه فایل صوتی. که فرمت یکی از این فرمت های بالا بود داتلود کردم. برنامه مخصوص باز کردنشم دان کردم.
  وقتی اهنگ بخش شد روحم به پرواز درومد اصلا نگو نبین.

  • مدیریت دارین مارکت 22 سپتامبر 2020 / 9:12 ب.ظ

   سلام و عرض ادب
   بله تکنولوژی Hi-Res یک استاندارد صوتی برای حفظ کیفیت صداست و کیفیت صداها به چیزی که در استودیو ضبط شده اند نزدیکتر هستند.
   استفاده از این فناوری واقعا عالیست

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.