مزایای وجود سیستم اینورتر در کولرهای گازی

سیستم اینورتر در کولرهای گازی

امروزه استفاده از کولر های گازی به دلیل ایجاد رطوبت کمتر و بازدهی بیشتر نسبت به کولرهای آبی مرسوم شده است. کولرهای گازی از نظر نوع عملکرد کمپرسور، به دو دسته کمپرسور دور متغیر یا دور ثابت تقسیم می شوند. در ادامه این مقاله با ما باشید تا بیشتر با مزایای وجود سیستم اینورتر در کولرهای گازی  آشنا شوید:

آشنایی با کمپرسورهای اینورتر:

اینورتر در لغت به معنای وارونه کننده یا معکوس کننده می باشد که در اینجا منظور کمپرسور دور متغیر می باشد. عملکرد آن بدین صورت است که چرخش کمپرسور به صورت دورانی بوده و قابلیت تغییر سرعت دارد، دستگاه بعد از رسیدن به دمای مدنظر تعریف شده، بلافاصله خاموش نمی شود. بلکه فقط دور خود را کم می کند، بنابراین در جایی که لازم نباشد از حداکثر ظرفیت کمپرسور استفاده نمی شود.

نوع کنترل کمپرسور در سیستم های اینورتر:

نوع کنترل کمپرسوردر کولر گازی های معمولی از طریق تغییر ولتاژ صورت می گرفت. بدین صورت که از خازن ها برای تامین ولتاژ، به صورت مداوم استفاده می شد. این روش باعث ایجاد استارت اضافه در هر بار استفاده می شد. اما در کمپرسورهای اینورتر با تبدیل جریان برق متناوب به مستقیم، دور کمپرسور تنظیم می شود و از مصرف برق اضافه نیز جلوگیری می کند. دانستن این نکته ضروری است که بخش عمده مصرف انرژی کولر گازی ناشی از استارت ها می باشد.

گازهای استفاده شده در کولر گازی های اینورتر:

تولید سیستم با گازR22 که یک گاز گلخانه ای به نام فریون است، از سال 2012 ممنوع اعلام شد. چون علاوه بر اینکه موجب گرم شدن کره زمین می شد، در تخریب لایه اوزون نیز نقش داشت. امروزه در سیستم های اینورتر از گاز R410 استفاده می شود و با توجه به اینکه نقطه جوش آن، موجب می شود که عمر قطعات بالا رفته و سرمای بیشتر با ماندگاری طولانی تری تولید شود.

سیستم تراکم گاز در سیستم های اینورتر:

در کل، کمپرسورهای کولر گازی از لحاظ کارکرد به سه دسته تقسیم می شوند که در سیستم های اینورتر از نوع روتاری استفاده شده است. کمپرسور های روتاری نسبت به انواع دیگر کمپرسور ها (منظور نوع پیستونی و حلزونی است)، مصرف برق کمتر و تولید صدای کمتری نیز دارند و در نتیجه از راندمان بالاتری نیز برخوردار هستند.

مصرف برق:

چون نوع کار کمپرسور در سیستم های اینورتر به صورت تغییر فرکانس می باشد، در این جا ما می توانیم شاهد صرفه جویی 40 الی 60 درصدی مصرف برق باشیم. یعنی اگرچه برای کولر گازی اینورتر نسبت به  کولرهای گازی معمولی  هزینه بیشتری برای خرید می پردازیم، اما این کاهش مصرف انرژی کاملا این هزینه را جبران می کند.

جمع بندی:

مزایای استفاده از سیستم اینورتر:

همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم به دلیل استفاده از جریان متناوب منجر به کاهش هزینه های برق می شود. همچنین امکان کارکرد با سه دور مختلف را دارد پس در زمانی که  به تمام ظرفیت کمپرسور نیاز نیست می توان آن را بر روی دور کند تنظیم نمود. در هنگام راه اندازی اولیه، کمپرسور با کمترین توان و سرعت شروع به کار می کند و بسته به نیاز محیط توان خود را بالا می برد. نوع گاز مبرد آن نیز از طرف انجمن های محیط زیست و سلامت کاملا تایید شده می باشد.

معایب استفاده از سیستم اینورتر:

تمام برنامه های قابل اجرا توسط این سیستم دیجیتالی بوده و توسط مادربرد اصلی صادر می شود، پس نقص در آن، قابل تعمییر نمی باشد یا دشوار و نیازمند رجوع به مراکز تخصصی است.

تعمیرات این سیستم ها نیازمند متخصصین فنی خاص خود است. پس دقت داشته باشیم که در خرید محصول شرکتی را انتخاب کنیم که دارای نمایندگی های پس از فروش باشد.

همچنین می توان به هزینه ی بالاتر این کولرگازی ها نسبت به مدل های قدیمی تر اشاره کرد.

دارین مارکت امیدوار است توانسته باشد اطلاعاتی مفید و کاربردی به شما ارائه دهد.

[imagebox image_url=”12585″ image_hover=”disable” url=”https://instagram.com/darinmarket_com?utm_source=ig_profile_share&igshid=1xwg808vkb5vp”]
[imagebox image_url=”12586″ image_hover=”disable” url=”https://t.me/Darinmarketbaneh”]
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.