معایب قرص ظرفشویی و معرفی انواع قرص ماشین ظرفشویی

معایب قرص ظرفشویی

بعد از خرید ماشین ظرفشویی اولین و مهمترین نکته در استفاده از آن بکار گیری مواد شوینده برای ماشین ظرفشویی میباشد. در این مقاله از سایت دارین مارکت قصد داریم معایب و مزایای انواع شوینده هایی که برای ماشین ظرفشویی در بازار وجود دارد و انواع آن ها را مورد بررسی قرار دهیم. توجه به این نکته بسیار مهم است که اساسی ترین اصل در انتخاب نوع شوینده مقدارسختی آب و برنامه شستشو میباشد که میبایست تنظیمات سختی گیری آب با توجه به سختی آب منطقه درست تنظیم شود و در صورت تنظیم صحیح مقدار سختی گیری آب شوینده به صورت صحیح انتخاب شود. با ما همراه باشید تا به بررسی معایب قرص ظرفشویی بپردازیم

 

معرفی انواع شوینده ها برای ماشین ظرفشویی:

از ابتدای اختراع و ورود ماشین ظرفشویی مواد شوینده به چند صورت مختلف پودر و قرص و ژل به وجود آمدند:در اینجا به بررسی انواع معایب قرص ظرفشویی و کاربرد هر یک میپردازیم.

پودر ماشین ظرفشویی قدیمی ترین شوینده مورد استفاده در ماشین ظرفشویی بوده و قیمت پایینی دارد ولی به علت کارایی کمتر و کیفیت پایین شستشو در حال حاضر در حال منسوخ شدن است و برندهای معروف کمتر این ماده شوینده را تولید میکنند.و چندان توصیه نمیگردد.

ژل شستشوی ماشین ظرفشویی  : ژل ها جایگزین پودرشدند و همه برند ها در تولید ژل های باکیفیت در رقابت بودند و به علت کیفیت بالاتر و امکان حل شدن آن حتی در آب با دمای پایین کیفیت شستشو بالایی داشته و سریعا محبوبیت خود را در بازا پیدا کرده و جایگزین پودر شد. معمولا در دمای بالای 50 درجه قدرت شویندگی ژل افزایش پیدا میکند و همچنین ژلها در ماشین ظرفشویی رسوب بسیار کمتری نسبت به دارد. و در حال حاضر شستشو با ژل به مصرف کنندگان توصیه میگردد.ومعایب قابل بحثی در آن فعلا وجود ندارد.

قرص ها ی ماشین ظرفشویی درانواع گوناگونی تولید و بسته بندی میشوند وبعد از ژل ها وارد بازار شدند و با توجه به راحتی کار با قرص توسط مشتریان به استفاده از قرص متاسفانه قرص های تقلبی با کیفیت پایین نیز در بازار  به وفور پیدا میشود که تشخیص اصل و تقلبی بودن آن با دیدن و لمس کردن کار مشکلی میباشد.

نوع دیگر قرص ظرفشویی با عنوان کوانتوم در تولید شده است  این قرص‌ها قدرت لکه‌بری فوق‌العاده‌ای نسبت به سایرین دارند. قرص کوانتوم سخت‌ترین لکه‌ها حتی آنهایی که خشک شده و به سختی به ظروف چسبیده‌اند را از بین می‌برد. این محصول سطح ظروف، مخصوصا لیوان‌ها و کریستال‌ها را صیقلی و درخشان می‌کند و لکه آب روی آنها باقی نمی‌گذارد. همچنین خاصیت جرم‌زدایی دارد که جرم و رسوبات داخل ماشین را از بین می‌برد.قرص‌های کوانتوم نوعی پوسته ژل‌مانند روی خودشان دارند که در آب حل می‌شود که سبب می‌شود قرص مدت طولانی‌تری در ماشین دوام بیاورد،

قرص های کوانتوم عموما متشکل از بخش ها به شرح ذیل هستند:

بخش ژله ای با روکش پلاستیکی

قسمت آبی رنگ

قسمت سفید رنگ

و یک توپ قرمز رنگ در وسط قرص

کل این مجموعه در داخل پلاستیک ژله ای قرار گرفته و در دمای 40 درجه و بالاتر حل شده و اماده فعالیت شیمیایی و شستشو میشود پس اگر از برنامه ای استفاده میکنید که دمای آب در ان پایین تر از 40 درجه هست به هیچ وجه از قرص استفاده نکنید.

قسمت آبی رنگ در واقع حاوی ماده شوینده بوده و کار شستشو را انجام میدهد و در دمای آب 40 تا 60 درجه حل میگردد.

گلوله یا توپ قرمز رنگ وسط در واقع کار مایع جلا دهنده را انجام خواهد داد و در دمای بین 60 الی 80 درجه به  حل شده و به خشک شدن ظروف و شفافیت آنها کمک میکند.

بخش سفید رنگ در واقع کاری همانند نمک انجام داده و در دمای بالای 80 درجه به سرعت حل میگردد. البته به این نکته توجه شود که کار نمک احیای رزین برای سختی گیری آب و نیز جلوگیری از بوی بد اب باقی مانده در ظرفشویی میباشد و قسمت سفید رنگ قرص فقط وظیفه دوم نمک را انجام خواهد داد یعنی جلوگیری از بوی بد آب باقی مانده در ظرفشویی، پس به علت اینکه این قرص نمیتواند رزین سختی گیر آب را احیا کند در صورتی که سختی آب منطقه شما بالا است از قرص استفاده نکنید یا در صورت استفاده میبایست نمک هم داخل دستگاه باشد یعنی قرص به تنهایی وظیفه جلا و نمک را بطور کامل انجام نمیدهد و برای شستشوی بهتر و درخشندگی و جلوگیری از بوی بد در محفظه هایی که مخصوص این مواد تعبیه شده هر چند ماه یک بار بعد از روشن شدن چراغ هشدار این مواد از آنها در ماشین استفاده کرد.

 

 

مزایا و معایب قرص های کوانتوم:

قرص کوانتوم قابلیت حل شدن در سخت‌ترین آب‌ها را دارد در نتیجه  با استفاده از آن به کمترین مقدار نمک نیاز خواهید داشت. قدرت تمیزکنندگی آن بسیار بالاست و می‌تواند مقاوم‌ترین لکه‌ها را از بین ببرد. این قرص حتی ردی را که از تخم‌مرغ روی قاشق‌ها و بشقاب‌ها می‌ماند به راحتی پاک می‌کند و اثری از لکه باقی نمی‌گذارد و بصورت کامل نقش شستشو نمک و جلا را یک جا انجام می دهد اما از معایب  آن در این است که اجازه نصف‌کردن قرص را به شما نمی‌دهد. با توجه به قیمت بالایی که قرص‌های کوانتوم دارند، استفاده از آنها برای ظروف کم به صرفه نیست. در چنین مواردی پیشنهاد می‌کنیم صبر کنید تا ظروف بیشتری جمع شوند.

 

 

مشکلات احتمالی در هنگام استفاده از قرص ماشین ظرفشویی:

گاهی پیش می‌آید که مقدار ظروف چیده شده در ماشین کم است و افراد در هنگام استفاده از قرص ماشین ظرفشویی با این مشکل مواجه می شوند که قرص هایشان به صورت نیم کار کرده و مواد شوینده بر روی ظروف دیده می شود. طبق بررسی و گفته تولید کننده گان ظرفشویی برای حل این مسئله پیشنهاد شده که به جای گذاشتن قرص ظرفشویی در محفظه کشویی دستگاهتان آن را در کف ماشین ظرف‌شویی خود قرار دهید. به طور مثال در برند بوش درب دستگاه را که باز کنید در سمت راست و یا چپ دستگاه سه شیار کوچک در کف آن می بینید که برای قرار دادن قرص در این محل طراحی شده پس حتماً می توانید محل جای گذاری قرص خود را برای رفع این مشکل عوض کنیدبه این معنی که قرص را همزمان در خود دستگاه قرار دهید و در محفظه تعبیه شده قرص قرار ندهید

 

معایب قرص ظرفشویی

 

 

 

راهکاری برای صرفه جویی در مصرف قرص ها:

در ادامه بحث معایب قرص ظرفشویی همانطور که گفتیم برندهای معتبردنیا کامل ترین قرص ها را تولید می کنند و با توجه به تکنولوژی های جدید قرص های موجود دارای ساختاری ژله مانند هستند و مانند قرص های قدیمی نمی توانید آن ها را نصف کنید. حال به شما پیشنهاد می کنیم برای صرفه جویی در مصرف قرص ماشین ظرفشویی تان علاوه بر استفاده از قرص ظرفشویی، استفاده از ژل ها را نیز فراموش نکنید.و هنگاهی که ظروف کل حجم ماشین را پر نکرده به جای قرص ژل استفاده کنید و هر وی آنها را کنار هم داشته باشید. ژل های امروزی نیز با قابلیت هایی بالا و در سطح قرص ها هستند که می تواند در مواردی که شما نیمی از ظرفشویی خود را پر کردید یا ماشین ظرفشویی رومیزی دارید، از آن ها استفاده کنید زیرا یک قرص ماشین ظرفشویی کامل به منظور استفاده در یک ماشین ظرفشویی پر تولیدشده است پس شما می توانید در هنگامی که ظرفشویی تان پر نیست به میزان لازم و بنا به تعداد ظروفتان، ژل را به دستگاه ظرفشویی خود اضافه کنید.

 

 

 

سخن پایانی:

همان طور که ملاحظه فرمودید در بررسی انواع شوینده ها مزایا و معایبی بررسی شد که شما با بکار گیری راهکار های درست تا سالها میتوانید از شستشوی ظروف خود با انتخاب شوینده های مناسب لذت برده و از خراب شدن و لک شدن دایمی ظروف جلوگیری کنید.چنانچه شما هم در رابطه با معایب قرص ظرفشویی یا انواع دیگر شوینده ها تجربه دیگری دارید از طریق فرم زیر با ما به اشتراک بگذارید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.