مگر یخچال بدون برفک هم، برفک می زند؟ (علت برفک زدن یخچال)

یخچال بدون برفک

علت یخ زدن مواد غذایی در یخچال چیست؟ برفک همیشه از مشکلات و دردسرهای کسل کننده برای بانوان است. باید یخچال را از برق بکشند، جا به جا کنند و تمام مواد داخل یخچال بیرون آورند و وقت زیادی برای رفع آن صرف کنند. در سالیان اخیر یخچال هایی تحت عنوان یخچال بدون برفک یا نفراست عرضه شده اند. همه برندها چنین محصولاتی تولید می کنند و از ویژگی های مهم برای انتخاب کالا به شمار می رود. اما بارها با سوال مشتریان روبرو شده ایم که آیا یخچال نفراست هم مگر برفک میزند؟ در پاسخ باید بگوییم بله. اما این برفک در حالت عادی ایجاد نمی شود و در صورت بروز مشکلاتی در قطعات است. برخی از این مشکلات راهکار ساده ای دارند.

در ادامه پاسخ سوالات شما را می دهیم؛

تفاوت یخچال بدون برفک با یخچال معمولی:

در یخچال های معمولی گاز سرد کننده قبل از ورود به محفظه یخچال به شدت فشرده می شوند. اما با ورود به فضای یخچال حجم افزایش می یابد، بنابر قوانین فیزیکی گازها، در این حالت دما کاهش می یابد. در نتیجه به مرور برفک داخل یخچال تشکیل می شود.

در یخچال های بدون برفک هم برفک ایجاد می شود اما در فضای خارجی یخچال. البته با عملکرد اجزایی مانند هیتر، این برفک آب می شود و نیازی به برفک زدایی توسط شما نیست.

چرا یخچال نفراست برفک می زند؟

در تکنولوژی برفک زدایی، هیتر(المنت)، تایمر، کندانسور و… نقش دارند. عیب در یکی از این اجزا می تواند باعث تشکیل برفک بشود.

هیتر(المنت):

وظیفه هیتر تولید گرما برای آب کردن برفک است. اگر این قطعه کار نکند یا به خوبی گرما تولید نکند، برفک زدایی انجام نمی شود. این هیتر یخ روی محفظه سرد کننده را به بخار آب تبدیل می کند. سپس این بخار از پشت یخچال خارج می شود و وارد محیط می گردد. برای اطمینان از سلامت این قطعه می توانید آن را به برق متصل کنید و عملکرد آن را بررسی کنید.

تایمر:

در یک بازه دوره ای از زمان، به مدت چند دقیقه ارتباط بین محفظه یخچال و کانال سرد کننده را قطع می کند. تایمر در این بازه هیتر را روشن می کند و فعالیت خود را آغاز می کند. در صورت بروز مشکل در چرخ دنده ها یا خرابی موتور این قطعه، به خوبی این قطع و وصل انجام نمی شود. نتیجه طبیعی این مشکل، تشکیل برفک در یخچال است. البته تایمر می تواند یک بُرد الکترونیکی باشد که باز هم مشکلات الکتریکی برای چنین قطعاتی محتمل است.

کلید اتصال هیتر:

قبل از هیتر یک کلید قرار گرفته است. نقش این کلید این است که در صورت نیاز هیتر را وارد مدار کند. پس از تبخیر برفک، این کلید هیتر را قطع می کند. اگر این کلید هیتر را در مدار قرار ندهد، برفک تشکیل می شود و اگر آن را قطع نکند، باعث مشکلاتی مانند سوختن قطعات می شود.

کندانسور:

کندانسورها قطعاتی حساس به گرد و غبار اند. یعنی اگر ذرات گرد و غبار منافذ آن را مسدود کنند، به خوبی کار نمی کند. همواره سعی کنید این قطعه را تمیز نگه دارید. اگر محل زندگی شما مکانی پر غبار یا نزدیک جمعیت زیادی از حیوانات است یا مسائلی از این دسته در اطراف شما قرار دارد، بیشتر در تمیزی کندانسور دقت کنید. در غیر این صورت این گرد و غبار باعث افزایش غیر طبیعی کارکرد یخچال می شود. این امر هنگام دیدن قبض برق کاملا ملموس است.

علت یخ زدن مواد غذایی در یخچال

 • معیوب بودن ترموستات یخچال
 • معیوب بودن سنسور یخچال
 • دمای مناسب برای یخچال تنظیم نگردد
 • معیوب بودن برد الکترونیکی اصلی
 • معیوب بودن دریچه دمپر

معیوب بودن ترموستات یخچال بدون برفک

اغلب یخچال های قدیمی و یخچال های معمولی از دریچه چرخان برای تنظیم دمای یخچال استفاده می شود. یخچال هایی که دارای ترموستات هستند امکان خرابی آن بیشتر است چنانچه اگر یخچال بطور مداوم کار کند و اتوماتیک نکند ممکن است ترموستات آن خراب شده باشد.

معیوب بودن ترموستات یخچال سبب بیشتر کار کردن کمپرسور یخچال میشود و این باعث ایجاد سرمای زیاد در یخچال میگردد. علت یخ زدن مواد غذایی در یخچال میتواند نتیجه ی خرابی ترموستات باشد.

 

معیوب بودن سنسور یخچال

از قطعات مهم بخش دیفراست یخچال، سنسور میباشد که با تبدیل دما و هوا به پالس های الکتریکی و فرستادن آن به برد الکترونیکی یخچال، میزان دمای موجود را اندازه گیری میکند.

چنانچه سنسور معیوب باشد میزان دمای کنونی به برد الکترونیکی بصورت دقیق فرستاده نمیشود. نتیجه ی آن یا یکسره کار کردن یخچال است یا کم کار کردن آن. برای اطمینان از درست بودن سنسور، متخصصین تعمیرکار یخچال با اهم متر یا مولتی متر سنسور را تست میکنند و درصورت خرابی آن باید حتما تعویض گردد. خراب بودن سنسور میتواند علت یخ زدن مواد غذایی در یخچال باشد

 

دمای مناسب برای یخچال تنظیم نگردد

یخچال بدون برفک بدون رعایت دمای مناسب امکان پذیر نیست. اگر دمای مناسبی برای یخچال تعریف نشود ممکن است یا زیاد گرم باشد یا بیش از حد سرد گردد. پس تنظیم دمای نامناسب میتواند علت یخ زدن مواد غذایی در یخچال باشد.

دمای مناسب برای یخچالهای ترموستاتی 3 می باشد.و در نسل جدید یخچال های دیجیتالی و یخچال های ساید دمای مناسب ساید یخچال+3 و ساید فریزر -18 میباشد. در یخچال های دیجیتالی و ساید بای ساید نیز دمای مناسب برای یخچال 3+ و برای فریزر 18- می باشد.

 

معیوب بودن برد الکترونیکی اصلی

برد الکترونیکی اصلی یخچال مغز دستور دهنده یخچال می باشد. زمانی که برد الکترونیکی به هر دلیلی مشکلی داشته باشد می تواند تاثیر خود را بر هر قطعه ای از یخچال بگذارد. و این تاثیر بستگی به این دارد که کدام بخش از برد الکترونیکی خراب شده است.

ممکن است بخشی که دما را از سنسور یخچال می گیرد خراب شده باشد. در این صورت حتی با تعویض سنسور هم مشکل برطرف نمی شود. این مشکل در یخچال های سامسونگ بیشتر دیده شده است.

همچنین ممکن است بخشی که به موتور یا کمپرسور یخچال دستور خاموش شدن می دهد ایراد داشته باشد و در نتیجه موتور یا کمپرسور به صورت یکسره کار کند و باعث تولید سرمای بیشتر در یخچال گردد و در نتیجه علت برفک زدن یخچال و یخ زدن میوه ها و مواد غذایی در یخچال گردد. برای حل مشکل کافی است حتما برد الکترونیکی تعویض یا تعمیر شود.

 

معیوب بودن دریچه دمپر

دریچه دمپر (Damper) یخچال به فواصل زمانی که موتور یا کمپرسور یخچال کار می کند و سرما ایجاد می کند در یخچال باز می شود و سرمای تولید شده را وارد یخچال می نماید.

اگر دریچه دمپر مشکلی داشته باشد در بسته شدن آن اختلال ایجاد می شود و باعث می شود به مرور زمان سرمای بیشتری وارد یخچال گردد.

اگر این مشکل برطرف نشود دو حالت دارد:

دریچه دمپر کلا باز باشد.
دریچه دمپر کلا بسته باشد.

دریچه دمپر کلا باز باشد : سرمای بسیار زیادی وارد یخچال می شود و باعث می شود میوه ها و مواد غذایی در یخچال یخ بزنند.

دریچه دمپر کلا بسته باشد : در این صورت سرما وارد یخچال نمی شود و یخچال همیشه گرم خواهد بود. برای حل مشکل و داشتن یخچال بدون برفک کافی است تکنیسین تعمیرات یخچال حتما یخچال را بررسی و دریچه دمپر را تعویض نماید.

دیدگاه کاربران
12 دیدگاه
 • ملک زاده 3 آوریل 2020 / 4:26 ب.ظ

  خیلی تصادفی با سایت شما اشنا شدم واقعا مطالبتون عالی و خیلی خوب همه چیو توضیح دادین دستتون درد نکنه.من میخوام یه یخچال بگیرم انشالله به زودی مزاحمتون میشم .

  • مدیریت دارین مارکت 3 آوریل 2020 / 5:51 ب.ظ

   سلام و عرض ادب
   خوشحالیم که مطالب موردپسند واقع شده
   برای مشاوره و خرید محصولات باکیفیت با کارشناسان دارین مارکت در ارتباط باشید

 • کورش 23 مه 2020 / 5:37 ق.ظ

  با سلام و عرض ادب ، توضیح شما درباره عملکرد یخچال فریزر بدون برفک واضح بود ، بنده با یخچال فریزر بدون برفک الکترو استیل مدل ۳۰ فوتی پس از ده سال به مشکل برخورد نمودم ، پس از مطالعه مطالب و بررسی قطعات به این نتیجه رسیدم ترمودیسک را عوض کنم که انجام دادم ، در حدود دو هفته مشکلی نداشتم ولی دوباره برفک زد ، یخچال ساز آوردم گفت : گاز یخچال کم شده و یخچال را گاز نمود ، دو هفته بعد قسمت یخچال گرم شد ولی فریزر خنک بود و مقدار کمی برفک بر روی المنت هیتر و خنک کننده وجود داشت ، یخچال ساز آوردم گفت : دریچه دمپر تنظیمش بهم خورده ، دریچه دمپر را تنظیم کرد ولی مشکل هم چنان باقی است ،ناگفته نماند با استفاده از پیچ تست که بر روی تایمر دیفراست قرار دارد المنت هیتر و ترمو دیسک و ترموفیوز را تست نمودم المنت هیتر گرم شد ، با استفاده از سشوار کانال بین فریزر و یخچال را تست نمودم هوای کمی عبور می کرد، لطفا راهنمایی بفرمائید

  • مدیریت دارین مارکت 23 مه 2020 / 1:58 ب.ظ

   سلام و عرض ادب
   دارین مارکت در زمینه فروش لوازم خونگی فعالیت داره اما گاهی در مورد مطالبی که ممکنه برای مخاطبین سوال باشه مقالاتی نیز ارائه میکنیم. این بحثی هم که شما فرمودین صرفا با خوندن یک مطلب درست نمیشه. پیشنهاد میکنیم قبل از دستکاری یا تعویض ابتدا دو سه نفر تعمیرکار متخصص یخچال شما رو ببینن و اگر در یک بخش مشخص اتفاق نظر داشتن اقدام به درست کردن آن نمائید. به این شکل هم هزینه های جانبی کمتر میشه و هم زودتر به نتیجه خواهید رسید

 • رضا 30 مه 2020 / 10:22 ب.ظ

  سلام من یخچال فریزر الکترواستیل دارم که تقریبا بعد از یکماه ک گذشت خوراکی ک داخلش میگذاشتیم یخ میزد و درجه یخچال ۷ و فریزر منفی ۱۷ بود ما امدیم درجه ان را تغییر دادیم یخچال بردیم ۸ و فریزر منفی۱۷ بعد از مدتی متوجه شدیم که کشو اخر فریزر پر از یخ شده یعنی کاملا یخ زده و بیرون نمیاد علت این چیست یخجال برفک زدا هم بوده

  • مدیریت دارین مارکت 30 مه 2020 / 11:10 ب.ظ

   سلام و عرض ادب
   متاسفانه در مورد یخچال الکترواستیل اطلاعاتی نداریم و در این زمینه بهتر است با نمایندگی مربوطه تماس حاصل فرمائید تا متخصصین امر مشکل یخچال شما را رفع نمایند.

 • امید 11 جولای 2020 / 7:24 ب.ظ

  سلام خسته نباشید، ما فریزر هیمالیا داریم درجه سرما رو گذاشتیم رو منفی ۱۸ ولی سرمایی نداره و هر چی مواد غذایی داخلش بوده تقریبا یخشون آب شده، بالا از داخل پیش رادیات هم یخ زدگی هست داخل طبقات یخ هست که دارن کم کم آب میشن ، فریزر رو گفتن بدون برفک هست ولی متاسفانه اینطوریه، یک سال هم پشت سر هم روشن بوده، لطف میکنید اگر راهنمایی بفرمایید چکار کنیم
  با تشکر

  • مدیریت دارین مارکت 11 جولای 2020 / 10:38 ب.ظ

   سلام و عرض ادب
   در این زمینه بهتره تعمیرکار متخصصی بررسی لازم رو انجام بدن اما طبق مطالب که فرمودید به احتمال زیاد مشکل از گاز باشد

 • فرید فیروزفر 5 اکتبر 2020 / 6:57 ب.ظ

  سلام وقت بخیر ما یخجال الکترو استیل داریم یخجال از طرف پایینی که جای میوه اینا هم از اونجا اب میده بیرون بازش کردیم اون پشتش یخ زده علت و لطف میکنین ممنون

  • مدیریت دارین مارکت 5 اکتبر 2020 / 9:09 ب.ظ

   سلام و عرض ادب
   احتمالا گازش کم یا زیاد هستش همچنین ممکنه نشتی گاز داشته باشه یخچالی که اشاره فرمودین

 • مهسامیرانزهی 25 آوریل 2021 / 8:40 ق.ظ

  با سلام خدمت شما میخاستم ببینم تو یخچال بدون برفک میشه مواد گوشتی نگهداری کرد یانه

  • dana 27 آوریل 2021 / 10:21 ق.ظ

   سلام و عرض ادب
   بله میشه.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.