میخواهم غذاهایم سالم تر بماند، چه کنم؟

نگهداری و حفظ مواد غذایی

نگهداری و حفظ مواد غذایی در یخچال اصول خاصی دارد که میتواند به حفظ سلامت خوراکی ها در مقابل میکروبها و از بیماری های ناشی از مواد غذایی جلوگیری کند. دارین مارکت برای حفظ سلامت مواد غذایی و افراد خانواده، چکیده ای از یک سری نکات نگهداری ازموادغذایی در یخچال را برای شما تعریف کرده است.

تاریخ انقضا، مسئله ای ساده اما مهم:

قبل از گفتن هر نکته ای برای نگهداری از مواد غذایی، باید به تاریخ انقضای تمام مواد توجه کنید. و در صورت گذشتن تاریخ انقضا، تمامی آن ها را دور بریزید. همچنین مواد ریخته شده در یخچال را فورا پاک کنید تا از رشد باکتری ها جلوگیری شود.

درجه ی یخچال:

درجه سرمای یخچال را هر از گاهی کنترل کنید. همواره این دما باید بین صفر تا 5 درجه سانتی گراد باشد. افزایش دما خارج از این محدوده می تواند مواد غذایی شما را تهدید کند. زیرا هوای گرم، یکی از شرایط مساعد برای رشد باکتری ها و قارچ ها می باشد.

ظروف درب دار یا روکش برای غذاها:

مواد غذایی را در ظروف درب دار قرار دهید یا روی آن را با استفاده از روکش های آلومینیومی یا سلفونی بپوشانید. با این کار مانع از هوازدگی و اکسید شدن آن ها می شوید. در عین حال احتمال رسیدن کپک ها را به مواد خود کاهش داده اید.

 بسته بندی و نگهداری:

برای نگهداری و حفظ مواد غذایی از چکه کردن آب گوشت در فریزر جلوگیری نمایید که امکان پخش و تکثیر میکروب ها را به غذاها فراهم می سازد. همچنین با فریز صحیح میوه‌ها و سبزی‌ها می‌توانیم در تمام فصول و طول سال آنها را در دسترس داشته باشیم و به رژیم غذایی خود بیفزاییم. برای فریز کردن میوه‌ها، افزودن نمک، احتمال از دست دادن مواد مغذی را افزایش می‌دهد. همچنین برای فریز کردن آجیل و میوه های خشک، باید از نایلون ضخیم روشن استفاده کنید و هوای داخل نایلون را خارج کنید.

 قسمت عقب یخچال خنک تر و مطمئن تر:

عقب یخچال معمولا خنک ترین و سردترین قسمت یخچال است. درجایی که درجه حرارت پایین است باکتری ها کمتر رشد میکنند. پس باید موادغذایی مثل تخم مرغ، شیر، و مواد غذایی خام مثل ماهی و انواع گوشت را در قسمت عقب یخچال قرار دهید. البته یخچال فریزر های موجود در فروشگاه دارین مارکت دارای جریان چند طرفه هوا هستند و این مشکل را ندارند. در واقع خنک سازی را یکنواخت می کنند.

هرگزمواد غذایی کودکان را بیش از سه روز در یخچال نگهداری نکنید!

بطری های آب میوه یا آب مخصوص کودکان از زمانی که مورد استفاده قرار میگیرد و درب آن باز میشود به مدت سه روز قابل نگهداری است. هرگز مواد غذایی کودکان را بیش از سه روز در یخچال نگهداری نکنید. دلیل آن هم کاملا واضح است که دستگاه ایمنی آن ها ضعیف است و بیشتر در معرض بروز نشانه های بیماری قرار دارند.

 میوه ها و سبزی ها را چه کنیم؟

رطوبت همواره یکی از دلایل کپک زدن و فاسد شدن میوه و سبزیجات است. پس برای نگهداری از میوه ها و سبزی ها که از مهمترین بخش های هرم راهنمای غذایی هستند ،پس از شستشو آنها را خشک کرده و در قسمت کشو یخچال قرار دهید. قرار دادن میوه و سبزی های نشسته در یخچال امکان تکثیر میکروب را در فضای درونی یخچال بیشتر میکند.

مواد لبنی:

مواد لبنی بدلیل بالا بودن محتوی آب و پروتئین، بسیار فساد پذیرند. پس باید آنها را در سردترین قسمت یخچال(عقب یخچال) قرار دهید.

باقی مانده غذا:

باقی مانده غذاها را اول با محیط هم دما کنید، سپس در ظروف سربسته  به مدت 48 ساعت میتوانید آن ها را در یخچال نگهداری کنید. همچنین گذاشتن غذای داغ در یخچال باعث مصرف برق بیشتر میشود. در وبلاگ قبلی دارین مارکت میتوانید توضیحاتی را در مورد نگهداری از یخچال فریزر هم مطالعه کنید.

 نگهداری این مواد در یخچال ممنوع!

بعضی از موادغذایی در یخچال سریعتر خراب میشوند و برای نگهداری و حفظ مواد غذایی بهتر است در دمای اتاق نگهداری شوند. این مواد عبارت اند از:موز، سیر، پیاز، سیب زمینی(باعث ایجاد سم در یخچال)، نان(دمای یخچال رطوبت نان را گرفته ،خشک و کهنه میکند و جویدن نان را سخت تر میکند)، قهوه، گوجه فرنگی(باعث تغییر طعم و بافت آن میشود)، عسل ،هندوانه و خیارشور.

 رعایت موارد فوق  به حفظ سلامت موادغذایی و افراد خانواده کمک میکند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.