چگونه یخچال فریزر خود را تمیز کنیم؟

تمیز نگه داشتن یخچال فریزر

یخچال فریزر کاربردی ترین و گران قیمت ترین وسیله خانگی است که در آشپزخانه از آن استفاده می کنیم. بنابراین تمیز نگه داشتن آن علاوه بر ظاهری زیبا به افزایش کارایی و طول عمر آن  کمک می کند. در ادامه با ما همراه باشید تا با بیان چند نکته ی ساده در مورد تمیز نگه داشتن یخچال فریزر شما را راهنمایی کنیم :

نکات اولیه :

برای تمیز کردن کلی، ابتدا باید یخچال فریزر را از برق بکیشم و اگردسترسی به پریزدشوار بود، برق را از فیوز قطع کنیم. بهتر است تمیز کردن را به مواقعی موکول کنیم که کمترین مواد غذایی در یخچال قرار دارد.

تمیز کردن قسمت داخلی یخچال فریزر:

1- برای این کار ابتدا کشوها و قفسه های جداشدنی یخچال را خارج کنید. سپس با استفاده از آب گرم و شوینده های ملایم آن ها را تمیز کنید.

2- برای شستن قسمت های شیشه ای  بهتر است منتظر بمانیم تا آن ها با دمای محیط سازگار شوند و سپس از آب گرم استفاده کنیم. در غیر این صورت منجر به ترک خوردن و خرد شدن شیشه می شود.

3- پیشنهاد می کنیم که به جای شوینده از جوش شیرین استفاده کنید. چون مواد شوینده با به جا گذاشتن بخارات شیمیایی، به داخل مواد غذایی نفوذ کرده و باعث از بین رفتن آن ها می شوند.

4- برای تمییز کردن لکه های سخت می توانیم از یک دستمال گرم و مواد تمیز کننده از جمله جوش شیرین ، سرکه و… استفاده کنیم. بدین صورت که چند دقیقه دستمال را بر روی محل مورد نظر قرار می دهیم تا لکه را از حالت سفت بودن خارج کند و سپس آن را تمیز می کنیم .

نوار لاستیکی درب یخچال :

برای تمیز کردن این قسمت می توانیم از مسواک یا برس های کوچکی که به مواد تمیز کننده آغشته کرده ایم، استفاده کنیم. مراقبت از این قسمت به کاهش هزینه های برق و اتلاف انرژی کمک می کند. چون در صورت سلامت این نوار، از رد و بدل شدن هوا بین یخچال و هوای خارج جلوگیری می شود.

فیلتر آب :

در ادامه مقاله ی تمیز نگه داشتن یخچال فریزر باید گفت که بسته به نوع فیلتر استفاده شده در یخچال زمان تعویض آن متفاوت است. اما به طور میانگین بهتر است که هر 6 ماه یک بار تعویض شود. در واقع با انباشته شدن مواد بر روی آن، عمل تصفیه انجام نشده و مکان مناسبی برای رشد باکتری ها فراهم می شود.

کندانسور یخچال :

کندانسور یا همان رادیاتور خنک کننده یخچال جزو مهم ترین قسمت های مکانیکی یخچال می باشد که کار آن انتقال گاز داغ به محیط خارج است. این قطعه مکانیکی به مرور زمان کثیف شده و گرد خاک را به خود جذب می کند. پس بهتر است برای تمیز کردن آن ابتدا از جاروبرقی با سری برس دار استفاده کنیم و مواظب باشیم که پره های سرد کننده آسیب نبینند. توجه داشته باشید این کار برای محل های آلوده بسیار حیاتی و مهم است. محیط آلوده در اینجا می تواند شهری مانند تهران باشد یا روستایی که نزدیک جمعیت زیادی از حیوانات و احشام است.

تمییز کردن بدنه خارجی یخچال فریزر :

برای تمییز کردن بدنه ی استیل یخچال فریزر میتوانیم از چند قطره روغن بچه بر روی دستمال استفاده کنید. توصیه می شود تمام کناره ها و قسمت های خارجی را به کمک آن تمیز کنید.

نگهداری مواد غذایی :

1- در پایان که یخچال را به برق وصل می کنید، مواد غذایی را قبل از قرار دادن در آن را بررسی کنید و مواد فاسد یا بدون تاریخ را دور بیاندازید. قفسه ها را پس از خشک شدن، دوباره در جای خود قرار دهید.

2-  پیشنهاد می شود برای ماندگاری بهتر میوه و سبزیجات از مچاله روزنامه یا تکه های کاغذ در کنار آن ها استفاده کنید.

3-برای خوش بو نگه داشتن یخچال نیز می توانید مقداری قهوه آسیاب شده را درون ظرف شیشه ای ریخته و در یخچال قرار دهید. البته هر ماه آن را عوض کنید یا اینکه از مقداری جوش شیرین استفاده کنید. همچنین با تهیه ذغال از داروخانه و قراردادن آن در یک توری و گذاشتن درون یخچال می توانید از بوهای نامطبوع آن بکاهید. در مطالب قبلی دارین مارکت این موضوعات کامل توضیح داده شده است. میتوانید از همین سایت آن ها را مطالعه نمایید.

امید است با رعایت موارد گفته شده در تمیز نگه داشتن یخچال فریزر همواره از داشتن یخچالی تمیز لذت ببرید

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.