کانال یابی دیجیتال تلویزیون سامسونگ

کانال یابی دیجیتال تلویزیون سامسونگ

تلویزیون هایی که در بازار موجود هستند معمولا دارای سیستم گیرنده دیجیتال می باشند. یعنی این که در آن ها گیرنده ای برای کانال های دیجیتال اتخاذ شده است تا شبکه های Broadcast محلی را دریافت کند. در تلویزیون ها از سیستم گیرنده دیجیتال جامع استفاده می شود و تلویزیونی که برای مناطق خاورمیانه و یا اروپا تولید شده است می تواند در داخل کشور نیز گیرنده کانال ها باشد. زمانی که می خواهید تلویزیونی را خریداری کنید از وجود گیرنده دیجیتال مطلع شوید، چرا که بسیار کاربردی است. ما در این مقاله می خواهیم به شما نحوه فعال کردن کانال یابی دیجیتال تلویزیون سامسونگ را آموزش دهیم زیرا که دانستن آن ها بسیار مهم می باشد.

 

گیرنده دیجیتال

امروزه اکثر تلویزیون ها گیرنده دیجیتال را دارند و این گیرنده می تواند کانال های دیجیتال را نمایش دهد. ارسال داده دیجیتال Digital Broadcasting موجب کیفیت بهتری نمایش و قوی تر شدن برد داده ارسال شونده شده است.  گیرنده دیجیتال یک قطعه الکتورنیکی است که در تلویزیون قرار می گیرد و پورت RF در آن قسمت قرار می گیرد، پورت RF همان پورتی است که کابل آنتن تلویزیون به آن وصل می شود.

 

 

فعال کردن دیجیتال

فکر کنید که تلویزیون را خریداری کردید و قصد نصب و روشن کردن آن را دارید، تلویزیون را به برق وصل کرده و سپس قبل از روشن کردن آن کابل آنتن را به آن یعنی به پورت RF وصل کنید. تلویزیون را روشن کرده و وارد قسمت تنظیمات شوید. در آن قسمت هم گزینه Broadcasting را انتخاب کنید که بسته به برند و سیستم عامل تلویزیون این قسمت شاید کمی متفاوت باشد برای مثال به جای Broadcasting گزینه ای چون Search Channel و … باشد ولی روش برای هر کدام از آنها یکی است و فقط نام گذاری متفاوت شده است. وقتی وارد بخش Broadcasting شدید گزینه Channel را مشاهده می کنید که در جلوی آن Analog  نوشته شده است و زمانی که استارت یا scan را می زنید فقط کانال های انالوگ را جستجو می کند که معمولا تعداد کمی هم دارند. می توان گفت این کار باعث می شود ه به راحتی گیرنده دیجیتال خود را فعال کنید و بدون دردسر.

 

 

نحوه فعال کردن دیجیتال

ابتدا نرم افزار ruSamsungTVCommunicator را دانلود کنید و بعدا کامپیوتر را با یک کابل شبکه (همینی که به مودم و کامپیوتر متصل نمایید. وارد منوی پنل شده و از قسمت Network وارد Network Setting شوید. حال Start را زده و وارد wireless شوید، در این قسمت آی‌پی را برروی Auto بگذارید. سپس در کامپیوتر نرم‌افزاری را که قبلا دانلود کرده بودید اجرا نمایید. در ابتدا از شما آی‌پی می‌خواهد که در کادر موجود همان آی‌پی که یادداشت کرده‌اید را وارد کنید .هنگامی که نرم‌افزار، آی‌پی را شناخت بالا خواهد آمد. حال نرم افزار را ببندید و تلویزیون را نیز خاموش کنید . همان طور که تلویزیون خاموش است دکمه‌های info-menu-mute-power را به ترتیب (از چپ به راست) پشت سر هم بزنید. خواهید دید که تلویزیون روشن شده و وارد منوی مخفی شده است. بر روی گزینه factory و سپس 3speed در روی نرم افزار کلیک کنید. حال می‌بینید که همه پارامترهای سیستم منو در تلویزیون فعال هستند. اکنون قسمت local sat تلویزیون را بر روی ed iran و با تغییر info contery از no به استرالیا تغییر دهید. پس از اتمام کار از درون نرم افزار دانلود شده در کامپیوتر بر روی دکمه power کلیک کنید تا تلویزیون خاموش شود. حالا کابل را دراورده و تلویزیون را روشن کنید تا با جستجوی کانال‌ها قادر به دریافت شبکه‌های دیجیتال شوید. در اسمارت تی‌وی‌های سامسونگ علاوه بر شبکه‌های دیجیتال، تمام اپلیکیشن‌ها نیز از این طریق فعال خواهند شد. بهترین راه حل ها را به شما آموزش می دهیم.

 

کانال یابی دیجیتال تلویزیون سامسونگ

 

ورود به منوی مخفی

شما  می توانید بعد از ورود به منوی مخفی گزینه Option را انتخاب کرده و سپس گزینه NRT Option را انتخاب کنید. سپس ذخیره را زده و تلویزیون را خاموش و سپس روشن می کنیم و مانند قبل به که در بالا ارائه شد، به تنظیمات و جستجوس کانال رفته و از آنجا سه گزینه Analog و Digital و all برای جستجو وجود خواهد داشت که برای اینکه همه کانال ها جستجو شوند گزینه همه All را انتخاب می کنیم. با این راه کار ها به راحتی می توانید تمامی تنظیمات تلویزیون خود را به راحتی انجام دهید.

 

 

حال باید صبر کنید تا روند جست و جو برای یافتن شبکه های دیجیتال به طور کلی به پایان برسد. در فعال سازی کانال یابی دیجیتال تلویزیون سامسونگ توجه به این نکته حائز اهمیت است، این مراحل تنظیمات در تلویزیون های دیگر نیز تقریبا به صورت یکسان می باشد و تنها کافی است که مراحل بالا را به ترتیب دنبال نمایید تا موفق به دریافت شبکه ها به صورت دیجیتال گردید. ما در این قسمت می خواهیم مختصر توضیحی هم درباره ی نحوه ی کانال یابی تلویزیون سامسونگ بدهیم.

 

سیستم عامل تلویزیون سامسونگ

سامسونگ از سیستم عامل تایزن استفاده می کند و نحوه کار با آن آسان و سرعت بالایی را دارد . هر سیستم عامل کاربری متفاوتی دارد و نحوه انتخاب برنامه و یا منو های مختلف و صفحات در منو متفاوت است. در سامسونگ از میانبری به نام Smart Hub استفاده شده است که دسترسی سریعی را به برنامه ها و تنظیمات فراهم می کند ما در اینجا نحوه کنال یابی در تلویزیون های سامسونگ را بررسی می کنیم که در آن از میان بر Smart HUb استفاده می شود. ابتدا لازم بوده تا سیم های هم محور تلویزیون را به پریز برق متصل کنید.

 

 

امروزه اکثر تلویزیون ها گیرنده دیجیتال را دارند و اکثر شبکه ها تلویزیون داخل کشور نیز دیتای دیجیتال را پشتیبانی می کنند.  برای جستجوی کانال های دیجیتال از میانبر Smart Hub در تلویزیون های سامسونگ استفاده می شود. در بعضی از مدل‌ها دو درگاه برای سیم‌های هم محور وجود دارد که در این موارد شما باید از ورودی متفاوتی مانند تصویر پایین استفاده کنید. اکنون تلویزیون را روشن کنید و به تنظیمات SetUp یا Channels Selection وارد شوید. به یاد داشته باشید که این تنظیمات در مدل‌های مختلف تفاوت کمی دارند. در منوی باز شده باید مطمئن شوید که تنظیمات بر روی Cable قرار گرفته شده نه بر روی ANT.

 

 

در مرحله بعد باید شبکه‌های تلویزیون را اسکن کنید که در این حالت شما دستگاه را مجبور می‌کنید تا تمام شبکه های فعال را دریافت کند. برای پیش بردن مراحل دیگر لازم است که شما چند نکته مهم را رعایت کنید و طبق آن پیش بروید. این راه کار ها به شما کمک نی کند تا راحت تر و سریع تر بتوانید کانال یابی دیجیتال تلویزیون سامسونگ را انجام دهید و از آن رضایت کامل را داشته باشید.

 • به منوی  Setting رفته و گزینه Channel Setup یا Setup رو انتخاب کنید.
 • در صفحه باز شده بر روی گزینه Automatic Scan یا Auto Store کلیک کنید و Enter رو انتخاب کنید.
 • صبر کنید تا فرایند جستجو برای شبکه های دیجیتال تمام شود و در پایان مانند تصویر زیر شبکه ها اضافه می شوند.

 

کانال یابی دیجیتال تلویزیون سامسونگ

 

نحوه کانال یابی دستی تلویزیون سامسونگ

برای این کار لازم است کابل برق و آنتن تلویزیون متصل باشند. حال تلویزیون را روشن نمایید و وارد منوی تنظیمات شوید. در مرحله بعد وارد تنظیمات مربوط به کانال شوید. این قسمتها، نه تنها در تلویزیونهای سامسونگ بلکه در تمام تلویزیونها با عباراتی متفاوت نام گذاری شده اند، اما از مفهوم عبارات می توان فهمید که مربوط به چه تنظیماتی هستند. برای مثال از عبارات broadcasting  و یا channel settings و … استفاده می شود که در کل مفهومی مشابه ونزدیک دارند. در هر حال پس از وارد شدن به تنظیمات مربوط به کانالها، وارد قسمت expert settings شوید. با وارد شدن به این قسمت می توانید با انتخاب گزینه manual tuning وارد قسمت کانال یابی دستی شوید. حال در صفحه باز شده باید فرکانس مربوطه را پیدا و یا از گزینه new، آن را وارد کنید. ممکن است در چنین مرحله ایی با خطاهایی رو به رو شوید مانند:

 • خطای No Signal: این خطا زمانی اتفاق می افتد که کابل آنتن به خوبی وصل نشده باشد و یا آنتن در نقطه کور قرار گرفته باشد که جذب سیگنال را نداشته باشد. کابل را دو باره وصل کنید و آنتن را جابه جا کنید تا کار درست پیش برود.
 • ممکن است در حین جستجو ناخود آگاه کنسل و یا لغو را زده باشید و در این صورت هر چند نوار تا آخر پر می شود اما در آخر کانالی بر روی تلویزیون وجود نخواهد داشت و باید از اول جستجو را انجام دهید.

 

حذف و قفل کانال تلویزیون سامسونگ

برای حذف کانال تلویزیون هایی که ارای سیستم عامل تایزن هستد اول از هر چیزی باید رروی دکمه smart hub کلیک کنید و سپس با استفاده از دکمه های جهت کنترل ویرایش کانال کلیک کنید. با انتخاب هر کدام  از کانال های گزینه های ( حذف – جابه جایی – قفل کردن ) در سمت راست اگر منو تلویزیون انگلیسی و در سمت چپ اگر منو تلویزیون فارسی باشه برای شما ظاهر خواهد شد. همچنین برای قفل کانال تلویزیون لازم بوده که  ابتدا برروی دکمه smart hub کلیک کنید و ماحل را همانند گزینه حذفی پیش ببرید و کار مورد نظر خود را بر روی کانال تلویزیون انجام دهید.

 

آموزش کانال یابی

 • برای این منظور ابتدا وارد تنظیمات تلویزیون گزینه مربوط خواهید شد.
 • در صفحه بعدی گزینه کانال یابی دستی را انتخاب کنید.
 • میخواهید کانال های دیجیتال را کانال یابی کنید یا کانال یابی انالوگ انجام بدید که گزینه پیشنهادی کانال یابی دیجیتال است، آن را انتخاب کنید.
 • در صفحه بعدی بعد از کلیک برروی گزینه (جدید) در صفحه بعدی فرکانس مورد نظر را انتخاب میکنید و گزینه جستجو یا کانال یابی را میزنید.

 

اگر تلویزیون ال جی دارید پیشنهاد میکنیم نحوه راه اندازی رسیور تلویزیون ال جی را مشاهده بفرمائید.

در این مطلب از دارین مارکت سعی شد به ساده ترین روش ممکن کانال یابی دیجیتال تلویزیون سامسونگ شرح داده شود. چنانچه شما هم تجربه جدیدی دارید از طریق فرم زیر با ما و دیگر مخاطبان به اشتراک بگذارید.

دیدگاه کاربران
2 دیدگاه
 • رضا 3 آوریل 2021 / 2:39 ب.ظ

  ممنون از مطالب مفیدتون خسته نباشین

  • مدیریت دارین مارکت 4 آوریل 2021 / 12:08 ق.ظ

   سپاس از همراهیتون 🙏

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.