کدام یک بهتر است؟ مایکروفر یا مایکروویو؟

مایکروفر یا مایکروویو

با پیشرفت تکنولوژی در تمام عرصه ها، شرکت های تولیدکننده ی لوازم خانگی نیز دست به کار شده و انواع لوازم خانگی را تولید و روانه ی بازار کردند. فر ها یکی از این محصولات بودند که با تولید و عرضه ی آن، خیلی زود خود را در خانه ها جاکردند. این محصول با پخت و گرم کردن زود هنگام غذا، از اتلاف زمان شما در پخت و پز جلوگیری میکند. همچنین غذا خوشپخت تر و خوشمزه تر از روش سنتی خواهد بود. ما در این مطلب سعی میکنیم شما را با فر ها و تفاوت مایکروفر و مایکروویو آشنا کنیم.

فر چیست؟

فر به دستگاهی گفته میشود که عمل پخت یا گرم کردن غذا را با استفاده از امواج تابشی اشعه و یا گرمایی در محیطی بسته انجام میدهد. این دستگاه با تابش گرما به تمام قسمت ها، موادغذایی را به طور یکنواخت میپزد.

مهم ترین فر ها :

در هنگام خرید فر، با نام های جدیدی برخورد میکنید که شاید بعضی آشنا و بعضی دیگر ناآشنا باشند. مشهور ترین فر ها، مایکروفر و مایکروویو هستند که کمتر کسی تفاوت آنها را میدانند. این دستگاه ها متفاوت بوده و هر کدام کارایی خاص خود را در پخت و پز دارند. بیایید از ریشه، این دستگاه ها را مورد تحلیل قرار دهیم.

مایکروفر

مایکروفر که در ایران به نام تندپز مشهور است، از دو کلمه تشکیل شده است. میکرو (Micro) و فر (oven). تلفظ آن میکرو است ولی در ایران آن را به اشتباه ماکرو میخوانند، به معنای کوچک است. Oven نیز به معنای تنور و اجاق است. پس در کل این کلمه به معنای اجاق کوچک است. اجاقی که در هر جایی جا شده و قرار میگیرد و همچنین غذا را خیلی زود تر خواهد پخت. شیوه ی کار این دستگاه به این شیوه است که از طریق تاباندن امواج الکترومغناطیسی، ایجاد گرما کرده و در نهایت باعث پخت زود هنگام غذا خواهد شد. بسته به به نوع غذا، دماهای متفاوتی روی دستگاه قرار گرفته که شما میتوانید دمای آن را تنظیم کنید.

مایکروویو

در ادامه ی مقاله ی تفاوت مایکروفر و مایکروویو باید گفت که مایکروویو نیز از کلمه ی Micro و ویو (Wave) تشکیل شده است. Wave به معنای موج و اشعه است که باز هم تلفظ آن در ایران به اشتباه خوانده میشود. مایکروویو در واقع فقط کار گرم کردن غذا را با استفاه از تابش اشعه های بی ضرر بر عهده دارد. بنابراین مایکروفر با مایکروویو تفاوتی اساسی داشته و آن وظیفه ی آنهاست. میکروویو فقط غذا ها را گرم میکند ولی مایکروفر غذا را خواهد پخت.

سولاردام

بنابراین شما باید بر اساس نیازتان اقدام به خرید یکی از این دو بکنید. اما اگر دستگاهی را میخواهید که هم کار گرم کردن و هم پختن را انجام دهد، باید سولاردام را بخرید. سولاردام دستگاهی ترکیبی از مایکروویو و میکروفر است. یعنی هم غذا را گرم میکند و هم میپزد. در این دستگاه، هر دو عمل میکروویو و میکروفر، قرار گرفته شده که به این معناست که میتوانید کار هر دو دستگاه را به طور مجزا انجام دهد. همچنین در کف محفظه نیز دو نوع گرم کننده ی سرامیک و هالوژنی قرار دارد که گرما را نیز از طرف پایین به موادغذایی خواهد تاباند.

در بالا به گرم کننده های سرامیکی و هالوژنی اشاره شد که شاید آگاهی و آشنایی چندانی با این دو نداشته باشید. این دو گرم کننده به شرح زیر اند:

گاز هالوژن :

همانطور که از نام آن پیداست، این دستگاه با گاز کار کرده و پخت و پز را انجام میدهد. این دستگاه یک صفحه ی شیشه ایست که در داخل آن المنت هایی پرقدرت قرار دارد. بسیار کم یافت میشود که خانه ای از این نوع گاز ها داشته باشد و دلیل آن شاید مرسوم نبودن استفاده از آن باشد. جدا از این که استفاده از این گاز کم میباشد، لازم به ذکر است که این گاز بسیار عالی بوده و در سولاردام بسیار خوب خود را نشان داده است.

گاز اینداکشن :

این گاز که همان گاز سرامیکیست، بسیار شیک و زیبا و در عین حال گران قیمت است. این دستگاه بسیار کم مصرف بوده و با برق و تکنولوژی القای مغناطیسی کار میکند. برای استفاده از این گاز باید از ظروفی استفاده کنید که رسانا بوده و بتوانند جریان مغناطیسی را دریافت کرده و در نهایت گرم بشوند.

سخن آخر :

تمامی این نکات، صرفا یک مقاله ( تفاوت مایکروفر و مایکروویو ) جهت آشنایی بیشتر شما با این دستگاه بوده تا شما بر اساس نیاز خود، دستگاهی مناسب برای انجام پخت و پز خود خرید و استفاده کنید.

 دارین ماکت روز های خوبی را برای شما آرزو میکند و امیدواریم که  توانسته باشیم شما را در خرید این دستگاه یاری کرده باشیم.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.