کاهش مصرف برق در یخچال ها ( 10 راهکار اصلی )

کاهش مصرف برق در یخچال

امروزه در تمام خانه ها یک یخچال وجود دارد و در بعضی دیگر به دو تا هم میرسد. طبق تحقیقات صورت گرفته، 28٪ برق خانگی توسط یخچال ها  مصرف میشود. تمامی مغازه ها نیز دارای انواع یخچال های کوچک و بزرگ ویترینی هستند که نسبت به یخچال فریزر های خانگی 3 برابر مصرف بیشتری دارند. با توجه به این گفته ها، میتوان نتیجه گرفت که در استفاده از یخچال ها ماهانه باید هزینه ی زیادی را متقبل شد. همین نتیجه ما را واداشت که نکاتی را در جهت کاهش مصرف برق در یخچال ها در جهت کاهش هزینه های سرسام آور برق بیان کنیم. در ادامه به طور مفصل به بیان این نکات خواهیم پرداخت:

برچسب انرژی:

همه ی لوازم خانگی دارای برچسب انرژی هستند. این برچسب ها میزان مصرف انرژی را به صورت نموداری و ساده بیان میکند. رده ی انرژی A کمترین مصرف انرژی (بیشترین بازده) و رده ی انرژی G نیز بیشترین مصرف انرژی (کمترین بازده) را دارد. شما باید در انتخاب یخچال خود، به برچسب انرژی آن توجه ویژه ای داشته باشید و رده های انرژی بالا مانند A یا B را انتخاب و خریداری کنید. لازم به ذکر است که این رده ها خود به درجه های دیگر تقسیم میشوند(مثال: A+ و A++ و A+++). هر چه درجه ی مثبت بیشتر باشد بازده انرژی بیشتر است.

خرید بر اساس نیاز:

هر خانواده ای باید به اندازه ی نیاز خود، یک یخچال یا هر وسیله ی دیگری را خریداری کند. اگر تعداد افراد خانواده ی شما کم است، باید یک یخچال با ظرفیت کم را خرید کنید تا هم جای زیادی را اشغال نکند و هم مصرف برق کمتری داشته باشد.

یخچال را در یک جای خنک بگذارید:

بهتر است برای فشار کمتر به یخچال یا فریزر، آن را دور از وسایل گرمازا مانند اجاق گاز، آبگرم کن، شوفاژ و … قرار دهید. این وسایل با تابش گرما به یخچال، عمل خنک سازی آن را دچار اختلال کرده و مجبور است برای جبران هوای خنک خود با قدرت و میزان بیشتری کار کند که منجر اصطکاک بیشتر و در نتیجه  مصرف برق بیشتر خواهد شد.

رعایت فاصله:

برای گردش هوا در بین فضای پشت یخچال و دیوار، یخچال باید حدود 10 سانتی متر با دیوار فاصله داشته باشد. همچنین سالی دو بار لوله های پشت یخچال را گردگیری کنید. رعایت این نکات منجر به انتقال بهتر حرارت بین هوا و موتور خواهد شد.

تراز بودن یخچال:

پایه های یخچال را بر روی یک سطح صاف و تراز با هم قرار دهید. عدم رعایت این اصل موجب میشود که درب یخچال به طور کامل بسته نشده و در نتیجه هوای یخچال به هدر برود.

قرار دادن مواد غذایی با دمای مناسب در یخچال:

مواد غذایی داغ و یا گرم را باید ابتدا سرد کرده و سپس داخل یخچال یا فریزر قرار دهید. همین امر موجب کاهش فشار به موتور و در نتیجه صرفه جویی بسیاری در انرژی خواهد شد.

پرهیز از باز کردن مداوم یخچال:

درب یخچال را در طول روز به طور بیهوده باز و بسته نکنید تا هوای سرد داخل یخچال خارج نشود. همچنین نوار پلاستیکی روی درب را سالی چند بار چک کرده تا از سالم بودن آن اطمینان حاصل کنید.

از قرار دادن وسایل و مواد غیر ضروری در داخل یخچال خودداری کنید:

قوطی های کنسرو، بطری های شربت، گالن ها، عسل و … را لازم نیست که داخل یخچال بگذارید. این مواد در دمای اتاق نیز فاسد نشده و سلامتی خود را حفظ میکنند. با این کار از باز و بسته کردن درب یخچال به مقدار زیادی جلوگیری خواهید کرد.

از یخچالی استفاده کنید که آبسرد کن داشته باشد:

با داشتن یخچال دارای آبسرد کن، لازم نیست که برای خوردن آب مخصوصا در تابستان یخچال را به طور مداوم باز کرد. با یخچال های دارای آبسرد کن، راحتی شما نیز بیشتر شده و همچنین در جهت جلوگیری از هدر رفتن برق یخچال قدم بزرگی را برداشته اید.

تنظیم دمای مناسب یخچال و فریزر:

قرار دادن یخچال در دمای مناسب، کمک شایانی به کاهش مصرف برق در یخچال خواهد کرد. دمای یخچال و فریزر باید نه کم باشد و نه زیاد. دمای کم، موادغذایی را سرد نگه نداشته و در نتیجه یخچال را بی خود و بی جهت روشن کرده اید. در دمای زیاد هم مصرف برق زیاد بوده و همچنین موادغذایی مرغوبیت خود را از دست میدهند. بنابراین بهتر است که فریزر را در دمای 18- درجه ی سانتی گراد و یخچال را در 4+ درجه ی سانتی گراد قرار دهید. در این دماها یخچال و فریزر بهترین کارکرد و بازده را خواند داشت.

سخن آخر:

امیدوار هستیم که رعایت این نکات کمک شایانی به شما کرده و در نهایت رضایت شما را از دارین مارکت در پی داشته باشد.

دارین مارکت روزگار خوبی را برای شما آرزومند است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.