عدم سرمادهی یخچال ( بررسی دلایل اصلی به همراه راهکار )

عدم سرمادهی یخچال

برخی اوقات شاید شما هم احساس کرده باشید که یخچالتان مثل روز اول سرمادهی ندارد. مواد غذایی در آن خراب می شوند و دیگر مزه تازه ای که قبلا داشتند را ندارند. شاید خودتان راه هایی را برای رفع این مشکل سراغ داشته باشید. اما در این مطلب دارین مارکت به بیان 9 دلیل اصلی عدم سرمادهی یخچال می پردازیم. شاید با اطلاع از آن ها مشکل سرمادهی یخچالتان حل شد.

کثیف بودن کویل های کندانسور

کویل های کندانسور گرمای درون یخچال را به بیرون انتقال می دهند. این کویل ها معمولا در پشت یخچال قرار دارند. وجود گرد و خاک از تبادل حرارت جلوگیری می کند. اگر احساس می کنید یخچال شما به خوبی خنک نمی کنند، کویل های کندانسور را بررسی کنید.

موتور فن کندانسور

موتور فن کندانسور هوای اطراف کویل های کندانسور و کمپرسور را به گردش در آورده و خنک می کند. اگر این قطعه به خوبی کار نکند باعث کاهش سرمادهی یخچال می شود. می توانید پره های فن را امتحان کنید و بررسی کنید که چرخش دارد یا خیر و اگر چرخش داشت برقراری اتصال آن را نیز بررسی کنید. در صورت نداشتن اتصال باید موتور را عوض کنید.

موتور فن اوپراتور

موتور فن اوپراتور یخچال هوای سرد کویل ها را در یخچال به جریان در می آورد. اگر فن به خوبی کار نکند و یا مشکل داشته باشد یخچال شما سرمای کافی ایجاد نمی کند.

رله استارت

رله با استارت کمپرسور استارت می زند. یعنی این دو به هم پیوسته هستند. اگر رله استارت نزند کمپرسور نیز استارت نخورده و یخچال به خوبی سرد نمی شود. در این صورت باید اتصال رله با موتور را بررسی کنید.

ترموستات کنترل دما

در ادامه مقاله ی عدم سرمادهی یخچال باید گفت که یکی از عمده ترین دلایل خراب شدن یخچال، ترموستات می باشد. ترموستات کنترل دما ولتاژ را به موتور کمپرسور، موتور فن اوپراتور و موتور فن کندانسور می رساند. در صورت خراب بودن موتور استارت نخورده و یخچال خنک نمیشود.

خازن راه انداز

خازن راه انداز سبب استارت خوردن موتور می شود. اگر خازن خراب باشد موتور استارت نخورده و یخچال سرد نمی شود.

ترمیستور

ترمیستور دمای یخچال را کنترل می کند. در واقع ترمیستور دمای یخچال را به برد می فرستد و برد نیز به نوبه خود سبب استارت کمپرسور و فن موتور می شود. اگر ترمیستور خراب باشد مراحلی که گفتیم صورت نمیگیرد و یخچال خنک نمیشود.

کمپرسور

قسمت اصلی یخچال موتور کمپرسور است. این موتور گاز مبرد را فشرده کرده و آن را از طریق اوپراتور و کویل های کندانسور به گردش در می آورد. اگر کمپرسور کار نکند یخچال خنک نمی شود.

برد دستگاه

برد دستگاه نیز یکی از اجزای اصلی یخچال است. خرابی این قسمت به ندرت پیش می آید و همواره در مرحله آخر خرابی آن بررسی میشود ولی می تواند یکی از دلایل اصلی عدم سرمادهی یخچال باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.